Bakanlığın veri gizlediğini ortaya çıkaran Murat Emir: Arayüz var ama sizin yüzünüz yok!

Koca'nın bu itirafına ilk tepki gösterenlerden biri de Murat Emir oldu. Emir "Arayüz var ama bakanlığınızın yüzü yok" ifadelerini kullandı.

Gündem 25.11.2020, 20:57 25.11.2020, 21:10
Bakanlığın veri gizlediğini ortaya çıkaran Murat Emir: Arayüz var ama sizin yüzünüz yok!
Toplumsal Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı'nın veri gizlediğini, Bakan Fahrettin Koca'nın doğru bir günlük vaka tablosu açıklamadığını ilk söyleyen ve belgesiyle açıklayan CHP Ankara Milletvkili Murat Emir olmuştu. 29 Eylül'de yaptığı açıklamada Murat Emir, vaka sayısının açıklanandan 20 kat daha fazla olduğunu dile getirmişti. Bunun üstüne tartışma başlamış ve kamuoyu kimi çevrelerce çok övülen Fahrettin Koca'nın "milli çıkarları korumak için" gerçek verileri gizlediklerini itiraf etmesiyle şok olmuştu.

İki aydır, başta Murat Emir olmak üzere milletvekillerinin, sağlık meslek örgütlerinin girişimleri sonuç verdi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'semptomu bulunmayan pozitif hastalarla birlikte' açıkladığı sayı 28 bin 351 oldu. Bu sayıyla birlikte Türkiye, günlük vaka sayıları karşılaştırıldığında dünyada durumu en kötü olan üçüncü ülke konumunda.

ARAYÜZ VAR AMA SİZİN YÜZÜNÜZ YOK!
Koca'nın bu itirafına ilk tepki gösterenlerden biri de Murat Emir oldu. Kendi iddiasının kaynağını oluşturan Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi verilerinin ekran görüntüsünü paylaşan CHP'li Emir, "Sayın Fahrettin Koca, 29 bin 377 vakanın yer aldığı ve 29 Eylül'de duyurduğumuz bu belgeyi 'Bizim böyle bir arayüzümüz yok' diyerek inkar ettiniz. Bugün dediğimize geldiniz. Arayüz var ama bakanlığınızın yüzü yok" ifadelerini kullandı. Emir, Fahrettin Koca'dan özür beklediklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)