Ali Haydar Hakverdi'nin sorularını 6 ay sonra yanıtlayan bakanlık 'torpil yok' diyemedi

CHP’li Hakverdi’nin hakim ve hizmetli alımı mülakatlarında ‘Birlik Vakfı Gönüldaşları Torpili’ iddialarına dair sorularına Adalet Bakanı Gül’den 6 ay sonra yanıt geldi.

Gündem 07.07.2020, 17:11
Ali Haydar Hakverdi'nin sorularını 6 ay sonra yanıtlayan bakanlık 'torpil yok' diyemedi
Toplumsal Haber Merkezi

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin hakim ve hizmetli alımı mülakatlarında ‘Birlik Vakfı Gönüldaşları Torpili’ iddialarına dair sorularına Adalet Bakanı Gül’den 6 ay sonra yanıt geldi.

Hakverdi’nin bakana yönelttiği “Birlik Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Muhittin Bal’ın imzası ile Hakimlik Sınavına giren S.Z.A. ve F.Ş.D. isimli şahısların nerede ne zaman mülakata gireceği bilgileri 'Vakfımızın gönüldaşlarıdır' notu tarafınıza iletilmiş midir? Şahıslar Mülakattan Başarılı olmuş mudur” sorularına yazılı olarak cevap veren bakan Gül torpil yok diyemedi.

TORPİL İDDİASI 'SORULAMAZ'MIŞ...
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı cevapta Hakverdi’nin sorusunu istişare amacıyla sorulmuş soru olarak değerlendiren bakan “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konularla ilgili soruların sorulamayacağı” hatırlatması yapılarak “kişilik ve özel yaşama ilişkin hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülmemiştir” diyerek cevap vermedi.

'ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ' KOMEDİSİ
Hakverdi’nin “Son beş yılda ataması yapılan hakim ve savcıların yazılı ve mülakat puanları nedir?” sorusuna ise Bakan Gül’den gelen yanıtta sınav sonuçlarının; “Özel hayatın gizliliği göz önünde bulundurularak kişi bazlı olarak T.C. Kimlik numarasıyla sorgulanacak şekilde ilan edildiği” yanıtı verildi.

Gelen yanıtlar üzerine açıklama yapan Hakverdi şöyle konuştu:

Milyonlarca liyakatli vatandaşımız işsizken Akp iktidarı hala kadrolaşma peşinde. Hakimlik, savcılık ve hatta hizmetli alımına kadar yapılan mülakatlara dair “Birlik Vakfı Gönüldaşları” imzalı torpil iddialarını sorduğum bakan cevap vermemek için elinden geleni yapmış.

TORPİL MESAJI BAKANA ULAŞMIŞ MI?

'Son 5 yılda yapılan sınav sonuçları nedir' soruma “Özel hayatın gizliliği” diyor.

Ben vatandaşlarımızdan aldığım görevin ve sorumluluğumun bilinciyle hareket ediyorum. Bu soruları 83 milyon vatandaşımız adına soruyorum ve yineliyorum.

Birlik Vakfı Ankara Şube Başkanı Muhittin Bal imzalı olduğu iddia edilen “Birlik Vakfı Gönüldaşıdır” notunda ismi geçen şahısların mülakat sonucu nedir? Atamaları yapılmış mıdır?

Son 5 yılda bakanlığınızca ataması yapılan hakim ve savcıların yazılı ve mülakat puanları nedir?

Liyakatlı binlerce hakim ve savcı adayı varken, milyonlarca insan işsizken bu soruları sormak ve cevapları gün yüzüne çıkartmak milletvekili olarak bizim görevimizdir. Bir bakan olarak sizin göreviniz de millete hesap vermektir.

Yorumlar (0)