AKP’li başkanın 'Ergene’ye lağım akıyor' iddiası yapılan analizler sonrası boş çıktı

Edirne’nin Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, AKP’li ilçe başkanının, “Ergene’ye lağım akıyor” iddiasını laboratuvar sonuçlarıyla yalanladı. Becan,”Kendilerinden #AilemUzunköprüm adına özür dilemelerini bekliyoruz” dedi.

20 Ekim 2020 Salı 09:04
AKP’li başkanın 'Ergene’ye lağım akıyor' iddiası yapılan analizler sonrası boş çıktı

Trakya’nın tek kadın Belediye Başkanı Özlem Becan, AKP’li ilçe başkanının, “Uzunköprü Belediyesi İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’nin çalıştırılmadığı, Ergene Nehri’nin evsel atıklarla kirletildiği” iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’nde sızıntı sularının analizininin yaptırıldığını ve söz konusu suyun lağım suyu olmadığının kanıtlandığını belirten Özlem Becan “Ergene’ye lağım akıtıyorlar’ dediği suyun değerleri, sınır birim değerin çok daha altında çıkmış ve bu suyun yağmur suyu ve yüzey sızıntı suyu olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır” dedi. Becan, “Kendilerinden #AilemUzunköprüm adına özür dilemelerini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Uzunköprü Belediyesi tarafından Ergene Nehri’ne kirli su verilmediğini yine bilimsel verilerle kanıtladık” diyen Özlem Becan’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Allah kimseyi yalan söyleyip, bu yalanı da ısrarla savunmak zorunda bırakmasın. Geçtiğimiz günlerde Akp İl Başkanı gerçeği yansıtmayan beyanatında Uzunköprü Belediyesi İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’nin “çalıştırılmadığını” söyledi. Bu açıklamaya istinaden, tesisimizin çalıştığını Bakanlık raporları ve akredite laboratuvarda yaptırdığımız analiz sonuçlarını komuoyu ile paylaşıp ve tesisimizde sorunsuz şekilde her gün 6000m3/gün atık suyu arıtıp Ergene Nehri’ne deşarj ettiğimizi kanıtlamamız üzerine, samimiyetsiz bir siyasi manevrayla; biz “çalıştırılamıyor” demedik “işletilemiyor” dedik dediler.”

“YALANI YALANLA ÖRTMEYE ÇALIŞTILAR”

“Ardından yalanı yalanla örtmeye çalışıp, yağmur suyu ve yüzey sızıntı sularının başında toplanan koca koca adamlar, gözümüzün içine baka baka “Ergene Nehri’ne lağım akıyor” dediler. Dün İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’mizde yaptığımız basın toplantısında o “Ergene’ye lağım akıyor” dedikleri sızıntı sularının analizini yaptırdık ve bunun lağım suyu olmadığını kanıtlayıp laboratuvar sonuçlarını kamuoyu ile paylaştık.”

“SINIR BİRİM DEĞERİN ÇOK DAHA ALTINDA”
“Şöyle ki; 26.12.2019 tarih ve 2019/17 sayılı Ergene Nehrinde Deşarj Standartlarında Kısıtlama Genelgesi ile evsel atık su arıtma tesislerinin uyması gereken KOI standardının maksimum 125 mg /L olması istenmektedir. Bahse konu olan 3 yüzeysel su kaynağından alınan numunelerin KOI parametrelerinin değerleri 86,17 – 88,65 – 96,43 mg /L’dir.
Yani 125 birim ve altı değerin genelge kapsamında sakınca bulunmadığı söylenirken İlçe Başkanının başında beyanat verip “Ergene’ye lağım akıtıyorlar” dediği suyun değerleri, sınır birim değerin çok daha altında çıkmış ve bu suyun yağmur suyu ve yüzey sızıntı suyu olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.”

“ÖZÜR DİLEMELERİNİ BEKLİYORUZ”
“Sonuç olarak Uzunköprü Belediyesi İleri Biyolojik Evsel Atıksu Arıtma Tesisi’nin daha önce söylediğimiz gibi sorunsuz bir şekilde çalıştığını ve Uzunköprü’deki Evsel atık sularının arıtıldığını, Uzunköprü Belediyesi tarafından Ergene Nehri’ne kirli su verilmediğini yine bilimsel verilerle kanıtladık. Şimdi; Sayın İl Başkanı ve Sayın İlçe Başkanının tüm Uzunköprülüleri zan altında bırakan mesnetsiz iddialarına bizler bilimsel verilerle ve raporlarla cevap verdikten sonra, kendilerinden #AilemUzunköprüm adına özür dilemelerini bekliyoruz.”

“HER SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRİYORUZ”
“AKP İl Başkanı ve ilçe başkanı temelsiz iddialarının altında kalmıştır. Tüm bu anlamsız ve gerçekten uzak açıklamalarına dayanarak ve asılsız iddialarını hayal dünyasında gerçekleştiren AKP il başkanı Uzunköprü ve Uzunköprülüler için üzüldüklerini söylüyor. Kendisinin Uzunköprü için üzülmesine gerek yok. Uzunköprü’nün üzülecek hiçbir şeyi yok. Her üç kişiden ikisinin oyunu alan bir belediye başkanı olarak Uzunköprü ile ilgili her sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.”

“ERGENE YÜZÜNDEN KANSER OLUP HAYATINI KAYBEDEN İNSANLARA ÜZÜLSÜN”
“Kendisi illa bir şeylere üzülmek istiyorsa; ilk önce, Ergene yüzünden kanser olup hayatını kaybeden insanlara üzülsün, yıkılmaya terk edilen tarihi Uzunköprü’ye üzülsün, evinde tencere kaynatamayan ailelere üzülsün, evine ekmek götüremeyen babalara üzülsün, işsizlikten kırılan vatandaşlarımıza üzülsün, 10 TL’ye dayanan euroya, çöken ekonomiye, batan sanayimize üzülsün, geleceği kararmış gençlerimize üzülsün.”

“UZUNKÖPRÜ EMİN ELLERDE”
“Uzunköprü emin ellerde bunun için kaygılanmasınlar. Son olarak davetimi bir kez daha yeniliyorum, AKP İl Başkanı, il yöneticileri, ilçe başkanı ve ilçe yöneticileri meclis üyeleri; istedikleri gün, istedikleri saat gelip, tesisimizin çalışıp çalışmadığını gelip kontrol edebilirler.
Bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da her daim halkımızdan aldığım destek ve
güvenle; Uzunköprü’nün kızına yakışır bir şekilde çalışmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Yaşayan tüm bu asılsız iddia ve talihsiz açıklamaları halkımızın ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

Son Güncelleme: 20.10.2020 09:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.