'Açık cezaevlerinden firar eden hükümlü sayısı kaçtır?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Son dönemde açık cezaevlerinden firar ettikten sonra cinayet işleyen katilleri ve bu kişilerin işlediği özellikle kadın cinayetlerinin nasıl önlenemediğini” sordu.

Gündem 09.12.2019, 14:32 09.12.2019, 16:15
'Açık cezaevlerinden firar eden hükümlü sayısı kaçtır?'

TBMM Başkanlığı’na Bakan Gül’ün yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi veren Torun, “Ordu’da Ceren Özdemir’i katleden kişinin, cinayet suçundan hüküm giydiği, açık cezaevinde bulunduğu ve açık cezaevinden daha öncesinde de firar ettiği ayrıca 12 ayrı suçtan da sabıkalı olduğunun ortaya çıktığını” hatırlattı.

Seyit Torun, “böyle birinin hapisten kaçması ve cinayet işlemesi, nasıl ve neden önlememiştir? Basına yansıyan ve özellikle kadınları hedef alan bu tür başka cinayetler de vardır. Bakanlığınız döneminde bu tür kaç cinayet işlenmiştir ve neden engellenememiştir” diye sordu.

BÖYLE GİDERSE OLAYLAR ARTAR
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Torun verdiği yazılı soru önergesinde son dönemde hapisten kaçan zanlılar tarafından işlenen cinayetlerdeki artışa dikkat çekti. Torun, önergesinde “Vicdanları yaralayan bu olaylar, açık cezaevine geçiş izinlerinde sorunların olduğu, açık cezaevlerinde denetimin gereği gibi yapılmadığı bu nedenle firar olayların çok fazla yaşandığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Torun, “Cezaevlerindeki doluluk oranlarının yükselmesi nedeniyle açık cezaevlerine geçişin kolaylaştırılması ve hükümlülerin açık cezaevlerine neredeyse otomatiğe bağlanmış raporlarla gönderilmesinin biran önce önüne geçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu tip olaylar artan şekilde devam edecektir” dedi.

BİR ÖNLEM ALIYOR MUSUNUZ?
Torun, Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

 • Ceren Özdemir cinayetinin katil zanlısının,12 ayrı suçtan sabıkasının bulunması ve daha öncesinden de firar etmiş olmasına rağmen açık cezaevine geçişine nasıl ve neden izin verilmiştir?
 • Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun katil zanlısının açık cezaevine geçişi ile ilgili verdiği iyi hal raporunda cezaevi doktoru, psikiyatrı, psikoloğu, sosyal çalışmacısı ve öğretmenin değerlendirmesi nedir?
 • Söz konusu olayda katil zanlısının firar ettiği ne zaman tespit edilmiştir? Tespit edildikten sonra bu firar, kamuoyunun dikkatini çekmek ve olası bir olayı önlemek amacı ile duyurularak neden bildirilmemiştir?
 • Katil zanlısının firar ettiğinin tespiti ile olayın işlendiği zaman diliminde emniyet birimlerince hangi noktalarda arama işlemi yapılmıştır?
 • Katil zanlısı firar ettikten sonra neden yakalanamamıştır? Cinayet neden engellenememiştir?
 • Ceren Özdemir’in katil zanlısı Özgür Arduç’a, iyi hal raporunun verilmesinde, firar etmesinde, firar ettikten sonra firarın halka duyurulmasında, firar ettikten cinayeti işleyinceye kadar geçen sürede yakalanamamasında, vahşi cinayetin engellenememesinde ihmali ve kusuru bulunan kamu görevlileri hakkında idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır?
 • 5275 sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun uyarınca,02.09.2012 tarihinde, Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’ndeki 07.09.2016 ve 22.02.2017 tarihlerinde yapılan değişiklikler sonrasında açık cezaevine geçen hükümlü sayısı ile denetimli serbestlikten yararlanan hükümlü sayısı kaçtır?
 • Açık Cezaevlerinden 07.09.2016 tarihinden bu yana firar eden hükümlü sayısı kaçtır?
 • Açık Cezaevlerinden 07.09.2016 tarihinden bu yana firar ettikten sonra yeniden suç işleyerek hüküm giyen kişi sayısı kaçtır?
 • 07.09.2016 tarihinden bu yana denetimli serbestlikten yararlananlardan kaçı yeniden suç işleyerek hüküm giymiştir?
 • Açık Cezaevlerine geçiş koşullarının süre ve suçlar bakımından yeniden düzenlenmesine dair bir çalışma var mıdır?
Yorumlar (0)