Google, bir yıldan uzun bir süredir yapay zeka start-up'ı OpenAI'nin sunduğu ChatGPT ile yarışmak için yeni yapay zeka modeli geliştiriyor.

Teknoloji devi, kendi sohbet botu Google Bard'ın yeni bir versiyonunu yayınladı.

Yeni bir yapay zeka teknolojisi olan Gemini ile desteklenen güncellenmiş bot, Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere 170'ten fazla bölge ve ülkede İngilizce konuşanlar için hemen kullanıma sunuldu. Şirket, yılın başından bu yana Gemini adlı bu yenilikçi teknoloji üzerinde çalışıyor.

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, şirketin önümüzdeki aylarda Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı versiyonuyla teknolojisini geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine entegre edeceğini belirtti.

Google, Mart ayında kendi sohbet robotu Bard'ı piyasaya sürdü. Ardından, bir ay sonra şirket, iki önemli yapay zeka laboratuvarını, yani Google Brain ve DeepMind'i birleştirdi ve 2.000'den fazla araştırmacı ve mühendisi aynı çatı altında birleştirdi.

Mayıs ayında, şirketin amiral gemisi etkinliği olan Google I/O konferansında, Google DeepMind laboratuvarının yeni bir projeyi, yani Gemini'yi geliştirmeye başladığını duyurdu.