Yerel seçimlere sayılı günler kala Türkiye İşçi Partisi (TİP) kanadında şok eden bir gelişme yaşandı.

Partinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Gökhan Zan’ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır" ifadeleriyle, Zan'ın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının geri çekildiği duyuruldu.

Yaşanan olayların ardından, iddiaya göre Gökhan Zan'ın suç duyurusunda bahsettiği "Turgay K." olarak adlandırdığı kişinin Turgay Kocakaya olduğu ortaya çıktı. Zan, kayıt altına aldığı telefon görüşmesinde, adaylıktan çekilmemesi karşılığında 3 milyon dolar ve TRT'de spor yorumculuğu teklif edildiğini iddia etti. Ancak iddiaya göre Zan, Turgay Kocakaya'dan 5 milyon dolar istemişti.

TİP: MONTAJ DEĞİL

Politik Yol'dan Altan Sancar, Gökhan Zan olayının perde arkasını anlattı. Gökhan Zan, adliyede suç duyurusunda bulunduktan sonra kendisine montaj kayıtlarla şantaj yapıldığını ve adaylıktan çekilmesinin istendiğini ifade etti. Zan’ın görüşmeleri, adaylığının açıklanmasından öncesine kadar uzanıyordu.

Gökhan Zan aday olduktan sonra, AKP Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait İskenderun’daki bir halk gazinosunda buluştu. Yapılan görüşmede, Zan'la 'kampanyasının finanse edilebileceği' ve 'seçim sonrasına dair neler yapılabileceği' konuşuldu.

Durumu öğrenen bir başka AKP'li isim ise yapılan görüşmelerden 'rahatsızlık duydu' ve kamuoyuna sızması için çaba gösterdi. Böylece Kocakaya'ya ait olan kayıtlar Hatay’da dolaşıma sokuldu.

Zan’ın kayda alınan üç görüşmesi TİP’in eline ulaştıktan sonra söz konusu kayıtları kriminal olarak yaklaşık bir hafta önce inceledi. Yapılan incelemelerin sonunda, kayıtların 'montaj' olmadığının anlaşılması üzerine Zan’ın adaylığının çekilmesine karar verildi.