Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) yerel seçimlerde yarışacak adayları belirlemek için yürüttüğü çalışma devam ediyor. Mevcut belediye başkanları için 27 Kasım’da başlatılan “memnuniyet anketleri” sürerken, aday adaylığı için yapılan başvurular ise 6 Kasım itibarıyla sona erdi.

CHP Genel Merkezi de il başkanlıklarına gönderilen yazıda, başkan adaylarını belirleme yöntemleri hakkında bilgi verdi. Yazıda ayrıca il başkanlıklarının da bu yöntemlere yapmak istedikleri eklemeler varsa genel merkeze iletmeleri istendi.

ÜÇ YÖNTEM KULLANILACAK
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek’in X’ten paylaştığı yazıda, aday belirlemek için 3 yöntem kullanıldığı görüldü.

Buna göre “örgüt denetiminde önseçim”, “örgüt denetiminde basit aday yoklaması” ve “örgüt denetiminde genişletilmiş aday yoklaması” yöntemlerinin yürütüldüğü öğrenildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu çerçevede; il başkanlıklarımızın, ilgili ilçe ve belde örgütünün de görüşünü alarak 13 Aralık 2023 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar hangi seçim çevresinde, hangi tür seçimin tercih edileceğini, bunlar dışında bir yöntem uygulanmak isteniyorsa talep edilen yöntem ve gerekçesini “… adresine” göndermelerini rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.