Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda İsrail'i kınayan ve Filistin'e destek mesajları paylaşan MHP Antalya Milletvekili Hilmi Durgun'un, İsrail ekonomisine katkısıyla bilinen tarım şirketi Haifa Group'un Türkiye distribütörlüğünü yapan şirketin genel müdürü olduğu ortaya çıktı.

Gazeteci Metin Cihan'ın sosyal medya üzerinden aktardığına göre MHP'li Durgun, şirketin Türkiye ayağındaki faaliyetlerini yürüten Agrosel firmasının sahibi. 

Cihan konuya dair paylaşımında "Bildiğiniz gibi yerli tohumu yok edip çiftçiyi israil ve diğer yabancı tohumlara mecbur bıraktılar. Peki, İsrail'in dev tarım şirketi Haifa'nın Türkiye ayağı Agrosel firmasının sahibi kim? Milletvekili Hilmi Durgun. Yanlışım varsa düzeltin lütfen" ifadelerini kullanarak, Durgun'un sosyal medya hesabını etiketledi. Cihan'ın paylaşımı sonrasında sosyal medya üzerinden çeşitli paylaşımlarda bulunan Durgun ise konuya dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. 

Agrosel'in internet sitesinde yer alan bilgilere göre Hilmi Durgun'un şirketin genel müdürü olduğu gözüküyor. Antalya merkezli şirketin resmi sosyal medya hesabının takipçileri arasında ise Antalya Milletvekili Hilmi Durgun yer alıyor. Durgun’un milletvekili olmadan önce sosyal medya üzerinden Agrosel’in reklamlarını yaptığı da görülüyor.

'İNSANLIK MEVZİSİNE GİRMEK İÇİN YOLA REVAN OLMAZSAM NAMERDİM' DEMİŞTİ...

Ayrıca Durgun'un, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları hakkında yaptığı paylaşımlar da dikkat çekiyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İsrail'i kınadığı birçok açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Durgun, bir paylaşımında ise “Devletim istesin, milletim destek versin, şartlar da öyle gerektirsin, şayet Gazze'deki çocuklara kol kanat germek, güzeye karşı sapan taşıyla insanlık mevziisine girmek için yola revan olmazsam namerdim” ifadelerini kullanıyor.

İSRAİL'LE TİCARİ İLİŞKİLER ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İktidarın dilinde, yandaş medyanın manşetinde her gün Filistin var. Saldırı altındaki Filistin'e destek söylem düzeyinde kalırken, İsrail'le ticari ilişkileri aralıksız sürüyor. 

BOTAŞ'ın en önemli müşterilerinden biri İsrail. Zorlu Enerji sahibi olduğu dört doğalgaz çevrim santrali İsrail enerji piyasasına elektrik üretiyor. En büyük çimento ve demir üreticileri İsrail'e ihracatı sürdürüyor. 7 Ekim'den bu yana yüzlerce gemi Türkiye ile İsrail arasında mal taşıdı ve taşımaya devam ediyor.

İsrail'den Türkiye'ye yapılan ithalatın 2023 yılı içindeki dalgalı seyri savaş süresince değişmedi. Ayrıca İsrail Tarım Bakanlığı'nın ihracat verileri, Türkiye İsrail'e en fazla sebze ve meyve ihracatı yapan ülkelerin başında yer aldığını ortaya koydu. İsrail sebze meyve ihtiyacının yüzde 55'ini Türkiye'den karşılıyor.

"İsrail’in uluslararası hukuka dönmesi ve işgale son vermesi için başta ticari ilişkilerin tümden kesilmesi olmak üzere gerekli adımların atılması ve çözüm yolları" hakkında genel görüşme önergesi de geçtiğimiz ay TBMM'de AKP ve MHP'i vekillerin oylarıyla reddedilmişti.