Toplumsal Haber Merkezi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), sokak hayvanlarıyla ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine harekete geçen AKP kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.

Teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanıyor.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlara çip takılarak dijital kimlik sistemi getiren, ev hayvanlarını terk edenlere yaptırımlar öngören Hayvanları Koruma Kanunu Temmuz 2021’de yürürlüğe girmişti. 

Yasa, sokak hayvanlarının da kısırlaştırılarak popülasyonunun azaltılmasını öngörüyor. O dönemde sokak hayvanlarının uyutulması seçeneği, hayvan haklarına ilişkin derneklerin ve sivil toplumun, kamuoyunun muhalefetine takılmıştı.

Gazeteci Zülal Kalkandelen, o dönemde, hayvanların öldürülmesini öngören yasaya karşı Artı TV'de yaptığı açıklamaları yeniden paylaştı. 

Kalkandelen, "Sokak köpeklerine karşı yürütülen operasyonu 2021’den beri anlatıyorum" notuyla paylaştığı konuşmasında şunları söylemişti: 

Türkiye'de bazı bir takım medya var ki bunlar tarikat medyaları ve dinen bu hayvanlara karşı oldukları için kampanya yürütüyorlar çok uzun zamandır. Sokaklar hayvansızlaştırılmalı, sokak hayvanlarına karşıyız, başıboş hayvanlar falan gibi bir takım sosyal medyada hesaplar var. Aylardır bunun için kampanya yürütüyorlar. Yani bir takım dini nedenlerle, tarikatlar olarak buna karşılar. İktidarın birden bire alevlenen politikası tarikatları memnun etme çabası da olabilir.