18 Temmuz 2017’de öğretim programlarını yayımlayan MEB, bu programlara dayalı ders kitaplarını da yazdı ve okullara yollamaya başladı. İlköğretimden lise sonuncu sınıfa (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) kadar okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarından Atatürk, Atatürk’ün din ve vicdan özgürlüğüne dair ünite, cümleler, görseller kaldırıldı. Öyle ki yeni kitaplara Atatürk ve laikliğe bir kelime dahi değinilmiyor. Örneğin 9. sınıf (Lise 1) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında aşağıda gösterdiğimiz “Laiklik ve Din” ünitesi ve şu görsel çıkarıldı.

8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında yer alan Atatürkçülük ünitesinde 17 sayfada anlatılan Atatürk ilkelerinin kapsamı çok daraltılarak kavramsal açıklama düzeyine indirgenmiş ve 3 sayfaya düşürüldü.
Sosyal Bilgiler 4. sınıfta Atatürk’ün geçtiği yerlerin azaltıldığını görürüz. 13 sayfalık “Bir Lider Doğuyor” konusu 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ders kitabından çıkarılmıştı. Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabında Önceki yıllarda “Çağdaşlaşan Türkiye” ve “Yeni Türk Devletinin Temelleri” ünitelerinde 7 sayfada anlatılan Atatürk ilkelerine yeni kitapta yer verilmedi.
Geçen yılın 6. sınıf Sosyal Bilgiler kitabında herhangi bir konu anlatılırken Atatürk’ün konuya dair fikri de belirtilirken, bu yılki kitapta “yok” denecek kadar azaltılmıştır. Anlaşılması açısından geçen yılın ders kitabında “Atatürk” kelimesinin 144 ama bu yılkinde 19 yerde kullanıldığını belirtelim. 

Atatürk’e saygısızlık yapılıyor

Sosyal Bilgiler 4. ve 5. sınıflarda Atatürk sıradan birisi gibi gösterilmeye çalışılıyor. Milli mücadele kahramanları Fevzi Çakmak, “Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa”, “Fevzi Paşa”, İsmet İnönü “İsmet İnönü”, “İsmet Paşa” veya “İsmet Bey”, Kazım Karabekir, ad ve soyad veya “Kazım Karabekir Paşa” Ali Fuat Cebesoy, “Ali Fuat Paşa” diye yazılırken Atatürk için “Paşa”, “Bey”, “Atatürk”, “Mustafa Kemal Atatürk” hitabı neredeyse yoktur. Kitabın yazarı bugünden seslenerek sorduğu için  “soyadı kanunu olmadığından böyle hitap ettiği” savunusu yapılamaz.
8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında;
1. Şeyh Sait’in cumhuriyet yıkıcısı rolü gizlendi.
2. Padişahın teslimiyetçi, işbirlikçi tutumu saklandı.
3. Halife Abdülmecit’in TBMM’ye karşıt tavrı çıkarıldı
4. Menemen ve Kubilay Olayları kaldırıldı.

Kölelik ve cariyelik savunuluyor mu?

10. sınıf (Lise 2) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında Kura’na atıfla “Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanlarla evlendirin.” Yazılmıştır. MEB burada kölelik ve cariyeliği onaylamamakta ama sadece ayeti mi vermektedir? Yoksa kölelik ve cariyeliği normal mi görmektedir?
Sonuç olarak Atatürk, Atatürk ilkeleri, özellikle laiklik kimi kitaplarda kaldırıldı, kimilerinde azaltıldı. Atatürk’ün, toplumu birleştiren önemli bir ilke olan laikliğin olmadığı bir eğitim milli olamaz. ABD’ye karşı direnirken milli birliği zedeleyecek tavırlardan uzak durulmalıdır ve gelecek dönemin ders kitaplarını sıkıntıda kurtarmak istiyorsak mücadeleyi şimdiden vermeliyiz.
Kitap önerisi: Müfredatı ve laikliğe, insan onuruna, cumhuriyete aykırı kitapları ele aldığım “Gayrimilli Eğitim” kitabını mücadelenin büyütülmesi açısından değerlendirmeni sunarım. 

Tarihçi-yazar
Mustafa Solak

C:\Users\USER\Desktop\HEP\Tanıtım-Konferans\Kapak (Gayrimilli Eğitim).jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.