27 yaşındaki Flamengo'nun Serie A Ligi'nde forma giyen Brezilyalı futbolcu Gabriel Barbosa'nın, maçtan bir gün önce doping testini zorlaştırdığı iddia edildi.

Barbosa, iddiaları reddederek, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hiçbir zaman herhangi bir testi engellemeye veya hile yapmaya çalışmadım ve yüksek mahkeme tarafından aklanacağıma inanıyorum. Futbolcu olarak kariyerimin başlangıcından bu yana her zaman oyunun kurallarına uydum ve hiçbir zaman yasaklı madde kullanmadım. Onlarca teste tabi tutuldum ve bunların hepsi negatif çıktı. Kararın sonucundan hayal kırıklığına uğradım, ancak spor yetkilileriyle işbirliği yapmaya devam edeceğim ve masumiyetimin yüksek mahkeme tarafından kanıtlanacağına ve yeniden tesis edileceğine güveneceğim" ifadelerini kullandı.

Flamengo Kulübü, karara şaşkınlıkla yaklaştıklarını belirterek, oyuncuya temyiz konusunda yardımcı olacaklarını açıkladı.

2016 Rio Olimpiyatları'nda Brezilya ile altın madalya kazanan Barbosa'nın, Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) itiraz edebileceği belirtildi. Futboldan iki yıl men edilen Barbosa'nın cezasının, ihlalin gerçekleştiği 8 Nisan 2023 tarihinden itibaren başlayacağı ifade edildi. Nisan'da başlayacak Brezilya Ligi'nde bu yıl tüm sezonu kaçıracak olan Barbosa, 2025-2026 sezonunda forma giyebilecek.

Golcü futbolcunun, bir dönem Türkiye'den birçok takımla transferde adı geçmişti.