Finlandiya’da parlamento ‘kemer sıkmayı’ reddetti, hükümet istifa kararı aldı

Finlandiya’da sağlık ve sosyal hizmetlerde kemer sıkma politikasını parlamentoya kabul ettiremeyen merkez sağ hükümet istifa etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Mayıs 2015’ten beri başbakanlık koltuğunda oturan Juha Sipila, istifa kararı aldıklarını duyururken ‘büyük hayal kırıklığı’ yorumunu yaptı.

Hükümet istifasını Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto’ya da sundu. Yeni bir kabine oluşana dek mevcut hükümetin ‘geçici hükümet’ sıfatıyla görevine devam etmesi bekleniyor.

Sipila, Haziran ya da Temmuz gibi yeni hükümetin oluşturulmasını umduğunu belirtti. Finlandiya, 1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığını devralıyor.

Hükümetin dağılması, seçimlerin bir ay öncesine denk geldi. Finlandiya’da 200 sandalyeli meclis Eduskunta’nın yenilenmesi için 14 Nisan’da genel seçim düzenlenecek.

Parlamentonun reddettiği ‘sağlık ve sosyal hizmetlerde reform’ olarak sunulan plan, Finlandiya’nın hızla yaşlanan toplumunun yarattığı sağlık bakım maliyetlerin azaltmayı ve genel olarak kamu harcamalarını 2029’a kadar kısmayı hedefliyor.