Türkiye, Formula 1'e geri dönme hayali kuruyor. 2012'deki vedasının ardından pandemi sürecinde takvime 2 sene girebilen İstanbul, Formula 1'e kalıcı dönüş için kritik bir dönemeçte bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, yarışların düzenlendiği İstanbul Park'ın 30 yıllık işletme hakları için gelecek hafta bir ihale düzenleyecek. 2 Nisan'daki ihalede öne çıkan madde ise yüklenici firmadan Formula 1 takvimine katılım garantisi istenmesi.

İhalede mevcut işletmeci Intercity ile yarışacak olan TOSFED, bu hedef için iddialı. 2026 şu anda en yakın tarih gibi görünüyor çünkü 2026'da 7 ülkenin süresi doluyor.

Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Eren Üçlertoprağı, Türkiye Grand Prix'si için 2026 hedefini NTV'ye anlattı. Başkan Üçlertoprağı, "Ülke olarak biz şunu biliyoruz ki; yaptığımız ikili görüşmelerde hem Formula 1 hem FIA tarafıyla ülkede bulunmak istiyoruz. Çünkü Türkiye'nin 85 milyonluk yapısı, jeopolitik durumu, çoğu takımın burada fabrikası olması ve ciddi satış yapması çerçevesinde. Günün sonunda F1 bir spor olduğu kadar bir pazarlama aktivitesi. Her zaman buraya gelmek istiyorlar. Dolayısıyla ilk hedef, en yakın hedef 2026. Bunun için de tabii acil şekilde görüşmelere başlanması lazım. Zaten bundan olacaktır ki, turizm bakanlığımız da ihale şartnamesinde 1 aylık bir süre öngörmüş. Ulaşılabilir bir süre gibi görünüyor bizim için." şeklinde konuştu.

Kritik ihaleyle yeni bir döneme girileceğini düşünen Üçlertoprağı, "Karanlık bir çağdan aydınlık bir çağa geçeceğimizi düşünüyorum. Hem sporcular açısından, hem buraya erişim sağlayacak halkımız açısından. Hem de inşallah Formula 1'in gelmesiyle birlikte ülkemizdeki çok nitelikli F1 seyircisinin yeniden bu spora kavuşması açısından kazan-kazan formüllü bir proje olacağını düşünüyorum."

2026 sezonu takvimine giriş için rezervasyon yaptıran ilk şehir Madrid oldu. İspanya'nın başkenti, 2035'e kadar sürecek 9 yıllık bir sözleşme için organizatörlerle anlaştı.