Kübra Karabulut/ Eskişehir

Eskişehir’deki vatandaşlar, zamları protesto etmek için Emek ve Demokrasi Platformu’nun öncülük ettiği protestoda bir araya geldi. Basın açıklaması ve sloganlarla vatandaşın geçinemediğinin dile getirildiği eyleme, DİSK, KESK, Tüm Emekli Sen, Kristal İş, Memleket Sevdalıları Derneği, Belediye İş, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ile Utku Çakırözer katıldı. Eylemde vatandaştan çok polis ve çevik kuvvetin katılması dikkat çekti.

'BİZ ESKİŞEHİRLİLER YÜRÜDÜK MÜ TÜM TÜRKİYE AYAĞA KALKAR'
“Hükümet istifa”, “AKP elini cebimizden çek”, “Emekliyiz geçinemiyoruz”, Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla başlayan eylemde Tüm Emekliler Sendikası’ndan Seval Sürücü “Ben de bir emekliyim. Her şeyin hesabını yapıyoruz. En acısı da torunuma bir harçlık verememek. Mezun olan öğrencime hediye alamamak. Biz emekliler Eskişehir’den yürüdük mü tüm Türkiye ayağa kalkar” ifadeleriyle emeklilerin sıkıntısını anlattı.

'OKUMAK İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ'
Eylemde konuşan üniversite öğrencisi Berivan Özkara “Okumak için çalışmak zorundayız” diyerek öğrencilerin hayat pahalılığına yenik düştüğünü anlattı. “Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz” sloganlarının eşlik ettiği konuşmada Eskişehirliler karma eğitim karşıtlığını da protesto etti.

Eylemin son konuşmasıcı ise bir devlet memuru olan Erhan Kamış ise "Bu mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz zaman başarılı olabilir, haklarımızı geri alabiliriz. Zamları iptal edebilir” sözleriyle halkı birlik olmaya davet etti.

Eyleme gelen vatandaşlar, emekli maaşlarıyla geçinememekten, hayat pahalılığından şikayet etti. Bir emekli “Buraya zor geliyoruz dolmuş 14 lira olmuş” sözleriyle artan ulaşım ücretlerine dikkat çekti. Sayıyla meyve ve sebze aldığını söyleyen emekliler, bu pahalılıkta yaşamlarını sürdüremediklerini ifade etti.

İMZALAR VEKİLLERE VERİLDİ
Platform, 4 gün boyunca Eskişehir’in farklı noktalarında açtığı stantlarda zamların geri alınması için topladıkları binlerce imzayı CHP’li vekillere emanet ederek konuyu Meclis’e taşımalarını istedi.