Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

"Devlet eski bakanlarımızdan Yılmaz Karakoyunlu, İstanbul'daki evinde geçirdiği rahatsızlık sebebiyle kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve dostlarına baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."


İstanbul'daki konutunda rahatsızlanan eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, hastaneye sevk edildi. Ancak, tüm tıbbi müdahalelere rağmen 87 yaşında yaşamını yitirdi.

İstanbul'da 26 Nisan 1936 tarihinde doğan Yılmaz Karakoyunlu, eğitim hayatına Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde başladı ve 1955 yılında mezun oldu. Ardından, 1959'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni tamamladı ve doktorasını İstanbul Üniversitesi'nden aldı. Karakoyunlu, siyasi kariyerine 20 ve 21'inci dönemlerde İstanbul milletvekilliği yaparak başladı; aynı zamanda Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

2001 yılında Bülent Ecevit kabinesinde yer alarak Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev yaptı. Bu süreçte TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gibi önemli kurumlarda sorumlu pozisyonlarda bulundu. Yılmaz Karakoyunlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Editör: Elif Gözde