TİP Genel Başkanı Erkan Baş, İzmir Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 14 Mayıs seçimlerinin ardından Türkiye'nin sönük bir seçim süreci geçirdiğine vurgu yaptı.

Baş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Hayatımda hiç bu kadar heyecansız bir seçim görmedim. Hiç bu kadar insanların seçimle ilgisiz olduğu bir dönemi yaşamadım. Ancak bir istisna var, Türkiye İşçi Partisi’nin katıldığı yerlerde seçime heyecan, coşku ve kararlılık geliyor. Biz siyasete halka yalan söylemek suçtur anlayışıyla başladık. Bu heyecansızlığın 14 Mayıs genel seçimleriyle doğrudan ilişkili olduğunu söylemem gerekir."

Baş'ın ifadeleri şöyle;

Milyonlarca insan bir değişim umuduyla mücadele etti. Ve o değişimin olacağına inandık ancak sonuçta ortaya çıkan tablo umutları kırdı, bizi kızdırdı, öfkelendirdi. Hepimiz ortaya çıkan sonuçtan gücendik. Ancak geçmişe ağlamak fayda vermez fakat geçmişten ders çıkarmamız lazım.. Biz TİP olarak dedik ki bu kadar devlet imkanlarını gasp etmiş, tarikatların cemaatlerinin tam desteğini almış, sermayenin desteğini almış iktidarı sadece seçimlerde yenemezsiniz. Esas derdimiz ,hayatın her alanında; işçilerin emekçilerin, kadınların örgütlü olabilmesi… Biz aklımızı, yüreğimizi, bileğimizi birleştiğimiz zaman bu iktidarı yenebilmek mümkün” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR DEĞİŞECEK MUHAFELET DEĞİŞECEK

Baş, seçim sürecinde muhafeletinde iktidara benzediğini söyledi. Baş'ın açıklamaları şöyle;

Biz TİP olarak iddialıyız, burada AKP-MHP kazanır, burada muhalefetin uğraşmasına gerek yok diye düşünülen her yerde o iktidarın karşısına dikilme kararı aldık. Burada muhalefetin şansı yok diyenlere hodri meydan diyoruz. Gideceğiz, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun en büyük sorumlusunun Adalet Kalkınma Partisi, Cumhur İttifakı’ olduğunu anlatacağız. Her seçimin bir stratejisi vardır hedefi vardır. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun sorumlusu Adalet Kalkınma Partisi’dir. Aynı zamanda bu iktidarın bu ülkeye verdiği çok büyük zararlar vardır.

Bunlardan biri de muhalefeti de kendisine benzetmesidir. İktidar değişecek ama muhalefet de değişecek, muhalefet için de değişim şart. Türkiye’nin tüm ilçelerinde son derece sorumlu yaklaşım hareket ettik. Herhangi bir yerde AKP-MHP ittifakının yenilme ihtimali varsa orada aday çıkardık. Herhangi bir yerin iktidardan muhalefete geçmesi mümkünse, bir ilçe bile bir belde bile iktidardan muhalefete geçecekse ve biz orada kazanamıyorsak üzerimize düşeni yerine getirdik.