Uluslararası gündemde önemli bir yeri olan ve ülkemizde de her geçen yıl daha hararetli şekilde tartışılan göç, etkisini farklı alanlarda hissettirmeye devam ediyor.

2018’de Türkiye’ye göç eden yabancılar uyruklarına göre incelendiğinde, 110.315 kişi ile Iraklılar birinci sırada geliyor. Irak’ı; Afganistan, Suriye, Türkmenistan ve İran izliyor.

İran’da özellikle ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilip ambargoları geri getirmesiyle birlikte ekonomi tam anlamıyla çöküşe doğru ilerliyor ve bu da Türkiye’ye gelme talebini daha çok artıyor.

BÜYÜK KRİZ ‘GELİYORUM’ DİYOR
Uzun yıllardan bu yana AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanında siyaset yapan Metin Külünk, İran’dan gelen göçe ilişkin çarpıcı açıklamada bulundu.

Eski AKP Milletvekili Metin Külünk, Twitter hesabından “Dikkat. Türkiye kuzey doğudan gelecek göçe karşı ciddi şekilde hazırlanmalıdır. İkinci en büyük sınır komşumuz olan İran üzerinden gelebilecek dev göçe karşı kriz temelli çalışma yapılması ve tedbir alınması gerekmektedir. Görünen köy kılavuz istemez, büyük kriz ‘geliyorum’ diyor” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Bir Yorum Yazın