AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde siyaseti bırakacağını söylemişti. Erdoğan n 'Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim' ifadeleri gündem oldu. Erdoğan'ın bu sözlerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan açıklama geldi.

Tunç, "Sayın Cumhurbaşkanımız gençlerle yaptığı toplantıda anayasamızın bir kuralını hatırlattı. Anayasamızın 101'inci maddesine göre cumhurbaşkanı 5 yıllığına seçilir ve 2 dönem seçilebilir; ama 116'ıncı maddenin 3'üncü fıkrasında da yine Sayın Bekir Bozdağ'ın bahsettiği gibi eğer Türkiye Büyük Millet Meclisi, cumhurbaşkanının 2'nci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, 5'te 3 çoğunlukla seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa, o durumda 3'üncü dönem için adaylık yolu açılır. Önümüzde daha çok zaman var" dedi.

PARA SAYMA VİDEOSU İLE İLGİLİ SORUŞTURMA

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda çekildiği öne sürülen para sayma görüntüleriyle ilgili soruşturmaya ilişkin "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bu görüntülerdeki kişilerle ilgili ifadeler alınmaya başlandı. Bu sayılan paraların kaynağı ile ilgili bir açıklama yapıldı, bunların partiye yapılan bir bağış olduğu söylendi. Bunların da bir kuralı var. Siyasi Partiler Kanunu'na göre bağışın şekli bellidir. Yapılan kampanyalarda verilen hesap numaraları var. Bu hesap numaralarına yatan paralar mıdır bunlar yoksa bir başka kaynaktan mı geliyor? Savcılık bu paraların kaynağını elbette soracaktır. Çünkü kamuoyunda büyük bir tepki ortaya çıktı. Bir il binasının bu şekilde satışının nasıl söz konusu olabildiğini elbette Cumhuriyet savcılığı bu tereddütleri ortadan kaldıracak bir soruşturma gerçekleştirecektir. İstanbul il binasıyla ilgili alınan bir para olduğu söyleniyor. Genel merkez tarafından mı ödendi yoksa bu paradan mı ödendi tüm bunların hepsi muallakta olan konular"  dedi.