Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada önemli gelişmelere değindi. BAE ve Mısır ziyaretlerinin verimli geçtiğini belirten Erdoğan, özellikle Filistin meselesine odaklandıklarını ve yarın Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı ülkelerinde ağırlayacaklarını açıkladı.

Erdoğan, demokratik sürecin temsilcisi olarak 31 Mart yerel seçimlerini bir demokrasi şöleni havasında geçirmeye kararlı olduklarını vurgulayarak, seçim sonuçlarının şimdiden ülke ve şehirler için hayırlı olmasını diledi.

Ayrıca, yerel seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçmesi için bakanlıklar ve kolluk kuvvetlerinin gerekli çalışmaları yaptığını ifade etti. Erdoğan'ın konuşması, ülke içindeki ve dışındaki önemli diplomasi ve demokrasi gelişmelerine dair önemli bilgiler içeriyordu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. İnşallah bu yaz Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız. Türkiye'yi, güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kâbuslar yaşatacak hazırlıklarımız var.

Bölgedeki herkesi, kendilerine de açıkça söylediğimiz güvenlik stratejimize saygılı olmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde ortaya çıkacak gerilimlerin sebebi kendileri olacaktır. Ülkemizin ve milletimizin terörle mücadele hususundaki kararlılığını hâlâ anlayamamış olanlara bu gerçeği kabul ettirene kadar şartları zorlamaktan geri durmayacağız.

Türkiye, Gazze ve Filistin için elinden geleni yapmaktadır, yapmaya da devam edecektir. Gazze'de temeli atılacak ilk Yahudi yerleşim binası, tek başına bu vahşetin sebebinin başka hiçbir şey değil, sadece hırsızlık, ahlaksızlık, onursuzluk olduğunu göstermeye yetecektir. Filistin topraklarında İkinci Dünya Savaşı'ndan beri süren sistematik gasp eylemlerini meşrulaştıran hiçbir ülkenin ve halkın geleceği güvende olmayacaktır. Bugün Filistinliler için reva gördükleri cinayet ve hırsızlık eylemleri yarın kendilerine uygulandığında bu ülkelerin ve halklarının kimseden yardım isteyecek yüzleri kalmayacaktır.

''İHRACAT REKORU KIRDIK''

Sadece geçtiğimiz yılın İHA ihracat tutarı 1,8 milyar dolardır. 2024 yılının ilk iki ayında savunma ve havacılık sektöründe 633 milyon dolarlık ihracat rakamıyla yeni bir rekor kırdık.