Erdoğan ‘Kürdistan var mı?’ diye sordu, CHP’li Tekin ‘hatırlattı’: Prompter değişince Erdoğan da değişir

0

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kayseri mitinginde “Kürdistan diye bir bölge var mı?” diye soran AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki aksi yöndeki açıklamalarını hatırlattı. Tekin, “Prompter değişince Erdoğan da değişir” dedi.

‘KÜRDİSTAN DİYE BİR BÖLGE VAR MI?’

Partisinin Kayseri mitinginde konuşan Erdoğan, CHP’nin HDP’yle ittifak halinde olduğunu öne sürerek, “Şu anda beraber oldukları partinin eş başkanı ‘Biz Kürdistan’da oylarımızı HDP’ye vereceğiz’ diyor. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bu Bay Kemal bu açıklamayı yapanlarla nasıl oluyor da beraber gidiyor” ifadelerini kullandı.

CHP’li Tekin, AKP’li Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamaları üzerine Twitter hesabından “Prompter değişince Erdoğan da değişir” mesajıyla Erdoğan’ın geçmişte ‘Kürdistan’la ilgili görüşlerinin yer aldığı haberleri paylaştı.

‘LAZİSTAN VAR, KÜRDİSTAN VAR’

Mart 2013’te Kanal D ve CNN TÜRK ortak yayınına katılan Erdoğan, “Osmanlı’ya baktığımız zaman, o güçlü Osmanlı’da mesela çok daha enteresan Lazistan eyaleti var, Kürdistan Eyaleti var” diyor.

‘MHP’YE ENDİŞEYLE BAKIYORUM’

Erdoğan şöyle devam ediyor: “İniyoruz güneye yine aynı şekilde eyalet sistemleri var. Niye Osmanlı güçlü ve oralarda hiç çekinmeden rahatlıkla bunları vermiş. Şimdi ben MHP’ye endişeyle bakıyorum. Haydi CHP’yi bu konuda farklı düşünürüm de. Ama MHP bir taraftan ‘Osmanlı’nın devamıyız’ diyecek veya ‘Osmanlı’yız’ diyecek. Öbür taraftan Osmanlı’nın bu devlet yapısındaki yaklaşım tarzını görmezlikten gelecek.”