31 Mart yerel seçimlerine sayılı gün kaldı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Yeniden Refah Partisi (YRP) ile kurduğu seçim ittifakı yerel seçimlerde sürmedi. AKP çevresinden YRP'nin kendi adaylarıyla çıkmasına tepki giderek büyüyor. Öyle ki iktidara yakınlığıyla nam salan gazeteciler gidişata dur demek için kalemlerine sarıldı. Konu belli: YRP'nin AKP adaylarını desteklememesi, aday çıkarması. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde bir mitingde ağzından çıkan “Hem bize kaybettirmek için çalışıp hem de bizim gölgemizde yürümeye kalkanlara müsaade etmeyiz” sözleriyle konu büyüdü. Kısık sesle başlayan polemik, Erdoğan’ın konuyu üstü kapalı bir şekilde konuyu dile getirmesiyle ortaya dökülmüş oldu. Erdoğan’ın sözlerinin ardından bildiğimiz kalemler YRP için oynadı. Henüz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak yaptıkları, Meclis’e vekil sokmalarına yardım ettikleri YRP’nin “FETÖ’cü, Adnan Oktarcı isimlerce yönlendirildiği” yazılmaya başlandı. 

Sol'un haberine göre AKP’nin seçim kazanmaya çalıştığı yerlerde YRP’nin oy oranları kritik etkilere sahip. Belediye başkanlığı teklifleri hiçbir şekilde kabul edilmeyince çıkardıkları adaylarıyla seçim çalışmalarını sürdüren YRP, İstanbul’da iki ilçe istemiş ama verilmemiş. Sözcü’den İsmail Saymaz’a anlattığına göre sadece belediye meclis üyeliği verileceği söylenince YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan seçime girme kararı almış.

YANDAŞ KALEMŞÖRLER KOLLARI SIVADI

Karar iktidar tarafında krize yol açtı. İktidara yakın kalemler de işin parçası oldu, "uyarılarını" sıraladı.

Yeni Akit’te Ali Karahasanoğlu köşesine şu başlığı attı: “YRP’nin kararı akla da aykırı, siyasete de...”

AKP’nin belli bir kısmının bu “ihaneti” unutmayacağını söyleyen Karahasanoğlu seçimle ilgili başka başka senaryolar kurup her durumda YRP’nin zarar edeceğini öne sürmüş yazısında. Yazıda tüm şehirler üzerinden değil sadece İstanbul üzerinden anlatım yapan Akit yazarı “siz hepsiyle ilgili değerlendirmem olarak alın bunu” diyor.

Karahasanoğlu, AKP’nin İstanbul’da kazandığı seçenekte “‘Az kalsın bize kaybettireceklerdi.. YRP emin ellerde değil’ kanaati ağır basmayacak mı?” sorusununun sorulacağını söylüyor. AKP’nin kaybettiği senaryo içinse “’Toplumu eşcinsel evliliğe hazırlayacağı’nı söyleyen Ekrem İmamoğlu’na seçim kazandırmanın faturasını nasıl ödeyebileceklerini düşünüyorlar?” sorusunun muhatabı olacaklarını yazıyor.

YRP’nin yarattığı havayı kimsenin inkar edemeyeceğini söyleyen Akit yazarının çağrısı belli, “adaylıklardan çekilin” diyor. “Gelin, bu yanlışa imza atmayın... Seçmenin kalbinde taht kurun... Kendinize güven duyulmasını sağlayın... Sonraki seçimler için de, şimdiden yatırımınızı yapmış olun” sözleriyle daha ılımlı bir dil kullanıyor YRP’ye karşı.

SELVİ: 'ERBAKAN'IN PARTİSİNİ FETÖ'CÜLER ELE GEÇİRDİ'

Ancak Hürriyet’teki köşesini YRP’ye ayıran Abdülkadir Selvi o kadar “ılımlı” kalmamış.

Selvi, “Yeniden Refah Partisi neye hizmet ediyor” sorusunu başlığa taşımış ve vermiş veriştirmiş kendi üslubunca. YRP’nin yanlış yerde konumlandığını ve kendisini tehlike beklediğini söyleyen Selvi “Yeniden Refah Partisi’nin siyasetteki tek misyonu AK Parti’ye kaybettirmeye dönüştü” diyor.

Bununla da kalmıyor, “Fatih Erbakan’ın partisini, maalesef ki FETÖ’cülerin Erdoğan’la hesaplaşma partisine dönüştürdüler” iddiasında bulunuyor. YRP için “FETÖ yuvalanmış” sözlerinin ardından bir de “FETÖ’nün Truva atına dönüştüğü”nü söylüyor.

Selvi, "Necmettin Erbakan’ın hayallerini gerçekleştiren, 28 Şubat'ın hesabını soran, başörtüsü yasağı kaldıran, Erbakan’ı hapis kurtaran" Erdoğan’ın karşısına aday çıkarılmasını eleştiriyor. Aile içi meselelere dahi girip “Mirasın kardeşler arasındaki paylaşımını sağlayan Erdoğan’dı” diyen Selvi “vefalılık” çağrısı yapıyor.

Selvi yazının sonunda çokça hedef aldığı Kılıçdaroğlu’nu ve DEM Parti’yi de hatırlatıp “Onlar ‘kent uzlaşısı’ altında Erdoğan kaybetsin diye ittifak yapıyor, DEM Parti kadar yok musunuz?” diye tepki koymuş.

AHMET HAKAN'DAN YRP'YE: 'GDO'LU, KURMACA, ÖYKÜNMECİ, BAŞTAN SONA ROL...'

Ahmet Hakan köşesinde 30 yıl önceki fotoğrafın tekrarlanması üzerinden YRP’ye yüklenerek “GDO’lu, artistik, kurmaca, baştan sona rol, propagandist, öykünmeci” demiş. Fotoğrafın taklit olduğunu yazan Sabah yazarı Melih Altınok, “İşe çektiği seçim animasyonunda ülkedeki sığınmacıları Ramazan kolisine doldurup ülkelerine yollayan Fatih Belediye Başkan adayı Halit Özkarataşoğlu'ndan başlayabilir. Milli Görüş ırkçılıkta Zafer Partisi ile yarışmak mı?” tepkisi vermiş.

Fatih Erbakan, YRP'nin aday çıkarmasına yönelik gelen tepkileri şantaj olarak değerlendiriyor. Cumhur İttifakı'nda olmadıklarını belirten YRP lideri, "FETÖ'cüler" suçlamalarına "Allah şifa versin" demekle yetindi.