Türkiye Gazetesi'nden Emrah Özcan haberine göre; özellikle deprem bölgesinde köklü bir yenilenmenin gündemde olduğu ifade ediliyor. 

Erdoğan'ın AKP'nin yönetiminde bulunan Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Kilis ve Şanlıurfa'daki mevcut belediye başkanlarını tekrar aday göstermeye pek sıcak bakmadığı konuşuluyor. Gaziantep'te ise Fatma Şahin'in anketlerde başarı oranının yüksek çıktığı belirtiliyor. Bu nedenle değişim konusunda ilerleyen süreçte karar verileceği ifade ediliyor.

Bölge genelinde, bu illerdeki belediye başkanlarının önemli bir kısmının değiştirilmesi gerektiği genel görüş olarak kabul ediliyor. Özellikle bu illerde öne çıkan değişikliklere odaklanan Erdoğan, yeni adaylar belirleme sürecinde titiz bir çalışma yürütüyor. Aday gösterilecek kişilerde öncelikle yönetim tecrübesi ve empati özelliği aranıyor. Çözüm odaklı düşünebilen, depremzedelerin sorunlarına duyarlılıkla yaklaşabilen, aynı zamanda tevazu sahibi kişilerin aday olarak belirlenmesi planlanıyor. Ayrıca, adayların halka yakın ve hizmet odaklı çalışabilecek kişiler olmalarına da özellikle dikkat edilecek.