AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Temmuz Pazartesi günü Türkiye'ye gelen Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'ı Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen resmi törenle karşıladı.

Görüşmenin ardından Erdoğan basın mensuplarına açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde;

Ülkemizdeki son seçim sürecinde Filistin halkının tüm kesimlerinin desteğini, duasını yanımızda hissettik. 28 Mayıs gecesi Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanında yaşanan coşkuya, Kudüs, Ramallah, Gazze'de şahit olduk. Aziz kardeşim Abbas'ın şahsında tüm Filistin halkına şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

İslam dünyasının farklı köşelerindeki yüz milyonlarca kardeşimizin de güvenini inşallah boşa çıkarmayacağız. Bugünkü görüşmelerimizde Filistin'deki gelişmeleri ayrıntılı ele aldık.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na katkılarımız devam edecek. Görüşmelerimizde ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Filistin davasını en güçlü savunmaya her türlü gayreti tüm gücümüzle desteklemeye devam edeceğiz. BM parametreleri temelinde 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmasının bölgemizin barış ve istikrarı için şart olduğunu ifade etmek istiyorum.

Buradan tüm Filistin halkına, Ramallah'ta meydana adımın verilmiş olmasından duyduğum memnuniyeti de özellikle ifade etmek istiyorum. Hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Şükran.