Dokunulmazlığı kalkan eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Kemal Kılıçdaroğlu katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Mahkeme hakimi, müşteki Erdoğan Bayraktar'ın avukatınca şikayetten vazgeçildiğine dair dilekçe sunduğunu tutanağa yazdırdı.

Söz verilen Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Anayasa'nın 83. maddesi gereğince, TBMM'de yapılan konuşmaların soruşturma ve kovuşturma konusu yapılamayacağını belirterek, davada düşme kararı verilmesini talep etti.

'UZUN YARGILAMA HUKUKSUZLUĞU SÜRDÜRÜYOR'

Bu davanın en başından beri açılmaması gereken bir dava olduğunu kaydeden Çelik, mahkemelerce daha önceden verilen düşme ve durma kararlarına rağmen, halen yargılamanın sürdüğünü aktardı.

Çelik, yargılamadaki bu uzun sürecin hukuksuzluğun devamını getirdiğini belirtti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, dava dosyanın mütalaasını hazırlaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 26 Kasım 2014'te CHP'nin Beşiktaş'ta düzenlediği İstanbul Bölge Toplantısı'nda 17-25 Aralık operasyonlarıyla ilgili kullandığı sözlerin "hakaret" içerdiği öne sürülmüştü.

Bu kapsamda Kılıçdaroğlu'nun "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret" suçulamasıyla 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.