Reuters'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti, Türkiye İşçi Partisi (TİP) eski milletvekili Can Atalay'ın serbest bırakılması kararları nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin etkisini azaltma amacında. Haberde, 2022'de 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Atalay'ın tutukluluğuna devam etmenin Anayasa Mahkemesi tarafından görev ihlali olarak değerlendirilmesi sonrasında Erdoğan'ın, mahkemenin yetkisini sınırlamaya yönelik çabalarının arttığı belirtiliyor.

TİP eski Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Parkı eylemleri sırasında destek verdiği gerekçesiyle hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanarak 2022'de hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi, devam eden tutukluluğunun mahkeme üyelerinin görev yapma hakkını ihlal ettiği kararı vermişti.

Haberde, Erdoğan'ın başdanışmanı Mehmet Ucum'un, Yargıtay'ın kararını savunarak Anayasa Mahkemesi'ni eleştirmesi ve bireysel başvuruları ayrı ayrı ele alacak bir "Türkiye İnsan Hakları Mahkemesi" kurma düşüncesi ortaya atıldığı ifade ediliyor.

AKP'li yetkililer ve ismi açıklanmayan bir üst düzey yetkili, Anayasa Mahkemesi'nin "bireysel başvuru" yoluyla güç kazandığını belirtiyor ve hükümetin bu konuda çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini, bunlar arasında "Türkiye İnsan Hakları Mahkemesi" kurma fikrinin de bulunduğunu söylüyor. Ancak yetkili, Anayasa Mahkemesi ve bireysel başvuru sisteminin devam edeceğini, ancak düzenlemelerin gerekliliğini vurguluyor.