Ocak 2024'te emekli maaşlarına yapılan zam, milyonlarca emekli tarafından yetersiz bulundu. Bu durumun üzerine emekliler, seyyanen zam taleplerini dile getirdi.

Ortaya çıkan iddiaya göre, emekli maaşları için kullanılacak formül belirlendi. Bu formülde, emekli zammı için ayrılan 498 milyar liralık sosyal yardım ödeneğinin kullanılacağı ifade edildi. Ayrıca, en düşük emekli maaşı alanların belirli koşulları sağlaması durumunda, sosyal yardımlarla hane toplam gelirlerinin asgari ücret seviyesi olan 17.002 liraya yükseltileceği iddia edildi.

Emekli aylıklarında iyileştirme çalışmalarıyla ilgili planlar, ekonomi yönetimine sunulmaya başlandı. Bu çerçevede, AKP yönetimi çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor.

SEÇİM SONRASI DÜZENLEME

Ek geliri olmayan ve kira geliriyle geçinen emekliler, bu durumu belgeledikleri takdirde nakdi destek ödeneğinden yararlanabilecekler.

Bu düzenleme, seçim sonrasında değerlendirilmek üzere planlanıyor ve uygun bulunması durumunda Meclis'e sunulacak.

Düzenlemeyle birlikte emekli, dul ve yetim aylığı alan hanelerin toplam geliri 17.002 lira seviyesine çıkarılacak. Türkiye'de 16,5 milyon emekli bulunurken, yaklaşık 3 milyon emekli 10 bin ila 17 bin lira arasında emekli aylığı alıyor.