Milyonlarca emeklinin maaşlarında yüzde 49,25'lik bir artışın gerçekleştiği düzenleme sonrasında, 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emekliler etkilenmedi. Ancak, bu düzenleme emekliler arasında açlık sınırının altında kalan maaşlara sahip olanların tepkisine neden oldu.

Emekliler, seyyanen zam taleplerini kararlılıkla dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seyyanen zam konusunu kapatmış olsa da, Devlet Bahçeli'nin emeklilerin taleplerinin doğru olduğu yönündeki açıklamalarına destek verdi. Bahçeli, konu hakkında şu sözleri sarf etti: 'Hayat pahalılığı kaderimiz değildir ve bitecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli düzenlemeler cömertçe yapılacaktır.'

"SGK Uzmanı Ali Tezel, emekli maaşlarındaki artışın kaçınılmazlığına vurgu yaparak, Türkiye'nin yüzde 4,5 büyüdüğünü ve genel anlamda herkesin zenginleştiğini belirtti. Ancak, kişi başına düşen 34 bin TL'lik milli gelire rağmen, emeklilerin 10 bin TL almasından dolayı Tezel, endişelerini dile getirdi. Tezel, '34.000 TL aylık mı? Evet, yıllık 400.000 lira aylık 34.000 TL oldu. Türkiye'de yaşayan herkesin cebine ayda mutlaka 34.000 TL girecek ya da giriyor demek. Ortalaması o ama emekliler 10.000 TL alıyor, tamam, onların 34.000 TL’sinden kalan 24.000 TL’yi başka yere veriyorlar. O zaman, bu vatandaşın cebine yansımıyorsa, bunun da bir anlamı yok' dedi.

Tezel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik 'seyyanen 12.000 TL zam istiyoruz' taleplerine 'para yok' yanıtını ise, 'Biz Cemre'nin toprağa düşmesini beklerken, emeklilerin hayalleri suya düştü' şeklinde değerlendirdi.