'Yeşil ve Kaymak’ı suç uydurup açığa almak, tasfiye politikasının bir parçasıdır'

Kamu Emekçiler Cephesi (KEC), mesleklerinden açığa alınan öğretmen Pelin Akbaş Yeşil ve ziraat mühendisi Ünal Kaymak hakkında açıklama yaptı.

Emek Ve Ekonomi 13.01.2021, 17:44
'Yeşil ve Kaymak’ı suç uydurup açığa almak, tasfiye politikasının bir parçasıdır'
Toplumsal Haber Merkezi

Kamu Emekçileri Cephesi, yıllardır emek verdikleri işlerinden çeşitli gerekçelerle açığa alınan öğretmen Pelin Akbaş Yeşil ve ziraat mühendisi Ünal Kaymak hakkında açıklama taptı.

Okul öncesi öğretmeni Pelin Akbaş Yeşil 28 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından ev hapsi verilip evi hapishaneye çevrilmiş, ardından 12 yıldır çalıştığı mesleğinden açığa alınmıştı.

Ziraat Mühendisi Ünal Kaymak ise 4 Aralık 2020 tarihinde çalıştığı iş yerinden gözaltına alınmış, mahkemece yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmıştı. Kaymak da 27 yıldır çalıştığı işinden açığa alınmak suretiyle uzaklaştırılmıştı.

'HAKLARINDAKİ DOSYA KOMPLODUR'
KEC tarafından yapılan açıklamada her iki kamu emekçisine yöneltilen suçlamaların asılsız ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu belirtildi.

“Öyle ki, dosyada 'PLN' ve 'UNL' şeklinde bahsi geçen kişilerin, Pelin Akbaş Yeşil ve Ünal Kaymak olduğu iddia edilmektedir” ifadelerine yer verilen açıklamada “Dosyada bu bağlantının nasıl kurulduğuna dair bir delil ortaya konmamıştır. Dosyada geçen diğer isimler için bir kısaltma söz konusu değildir. PLN ve UNL kısaltmaları ile isimlerin gizlenmek istendiği düşünülecek olsa, eksik olan her harfin yerine konulabilecek tek bir seçenek olduğu görülecektir. Bu durum bile dosyanın bir komplo olduğunun anlaşılması için yeterlidir.” denildi.

Pelin Akbaş Yeşil’in Eğitim Sen Hatay Şubesinde 6 yıl yürütme kurulu üyesi olarak görev yaptığı, Ünal Kaymak’ın ise Tarım Orkam Sen İzmir Şubesi yürütme kurulu üyesi olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Her iki kamu emekçisi de yıllarca haksızlıklara, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna, baskı ve cezalara, kamu emekçilerinin sorunlarına karşı mücadele etmişlerdir. Her daim haksızlığa uğrayan ve direnen kamu emekçilerinden yana tutum almışlardır.

'AÇIĞA ALMAK, TASFİYE POLİTİKASIDIR'

Önce Pelin öğretmene ardından Ünal Kaymak’a yapılan suçlamalar ve kullanılan yöntem aynıdır. Önce kısaltmalarla bir komplo oluşturulmuş, arkasından yapılan gözaltılarla bu iki insan ve aileleri tehdit edilmiş, işlerinden açığa alınmak suretiyle yıllardır mücadele yürüttükleri işyerlerinden uzaklaştırılarak yalnızlaştırılmaya çalışılmıştır. Bu sayede iki kamu emekçisi susturulmak istenmektedir.
İşi, evi, yeri yurdu belli olan kamu emekçilerini gözaltına alıp, kısaltmalarla suçlamalar uydurup mesleklerinden açığa almak kabul edilemez. Faşizm kamu emekçilerini susturmak, sindirmek ve kamudan tasfiye etmek için yıllardır bir çok yöntem kullandı. Son dönemde KHK’larla toplu bir şekilde listeler yayınlayarak 140 bin kamu emekçisini ihraç etti, açığa aldı, sürgün etti.

Pelin Akbaş Yeşil ve Ünal Kaymak’a suç uydurup açığa almak, tasfiye politikasının bir parçasıdır. Öyle ki Pelin Akbaş Yeşil hem mesleğinden açığa alınmış hem de sendikasından ihraç edilmiştir. Bu durum asla tesadüf değildir. Her ikisi de mesleğini layıkıyla yerine getiren, halkını, vatanını seven, nerede bir acı duyan varsa yüreği oralı olan kamu emekçileridir. Komplolarla yıldırılmak istenen kamu emekçilerinin yanındayız. Komploları boşa çıkaracağız.

Yorumlar (0)