Petrol-İş'in grevine bir gün kala Erdoğan'ın imzası ile yasak geldi

 Adana ve Mersin’de Türk İş’e bağlı Petrol-İş Toplu İş Sözleşmesi süreci tıkandığı için 14 Eylül’de Soda Sanayi A.Ş.’de grev kararı aldı. 

Emek Ve Ekonomi 09.10.2020, 12:34 09.10.2020, 12:41
Petrol-İş'in grevine bir gün kala Erdoğan'ın imzası ile yasak geldi

Mersin’in Akdeniz ilçesinde ve Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan iki fabrikada TİS görüşmeleri 8. Oturumda uzlaşı sağlanamaması üzerine sendika 9 Ekim’de gereve çıkma kararı almıştı. Ancak greve bir gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararname ile grev yasağı geldi.

Soda Sanayi A.Ş ye bağlı Soda, Kromsan Fabrikaları ve Tuz İşletmesinde grev ertelemesinin gerekçesi ise ‘milli güvenlik ve genel sağlığı bozucu nitelikte olması.’ 

Resmi Gazete’de yer alan kararda, “Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketine ait Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Kazanlı mevkiinde yer alan soda ve krom üretim tesisleri ile Adana İli, Seyhan İlçesi, Arabali mevkiinde yer alan tuz işletmesinde Petrol-Iş Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının, genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63 Uncu maddesi gereğince karar verilmiştir” şeklinde duyuruldu.

Yorumlar (0)