ÖZEL | Maden emekçilerine biber gazlı, plastik mermili saldırı: Tavizimiz yok, kararlıyız, yürüyüşümüz sürecek

Ermenek'li maden emekçileri ödenmeyen maaş ve tazminatları için Ankara'ya yürüdükleri sırada jandarma saldırısına maruz kaldı. 30 maden emekçisi gözaltına alındı.

Emek Ve Ekonomi 25.11.2020, 16:38 25.11.2020, 17:11
ÖZEL | Maden emekçilerine biber gazlı, plastik mermili saldırı: Tavizimiz yok, kararlıyız, yürüyüşümüz sürecek

Umut Taştan

Bir yılı aşkındır ödenmeyen haklarını talep eden Cenne, Seba ve Turap Maden Ocağı işçileri, direnişlerinin 87'inci gününde Ankara'ya yürüme kararı aldı.

Ermenek'in Güneyyurt Meydanı’nda bir araya gelen maden işçileri ve ailelerinin önü jandarma tarafından kesildi.

''Aç yolu jandarma, geliyoruz Ankara'' sloganlarıyla jandarma barikatı önünde bekleyen işçilere TOMA, plastik mermi ve biber gazı ile müdahale edildi.

Jandarma barikatı önünde basın açıklaması gerçekleştiren Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, ''Devletin jandarması devletin yasalarına göre suç işliyor. 87 gündür burada yattık, iki defa Ankara yürüyüşü için harekete geçtik ve müzakere masaları kuruldu. Sorun çözülecek siz bekleyin dediler ama çözüm olmadı. Patronlar müzakere masasına gelmedi ve sorunlarımızı çözmedi. 2911’e göre Anayasa’nın bize verdiği haklarla Ankara’ya yürümekle mükellefiz. Bizim yolumuzu değil patronların yolunu kapatın'' dedi.

Maaş ve tazminat haklarımız için başlattıkları direnişin 87. gününde Ankara yürümek isteyen maden emekçilerine yapılan saldırı sonucu Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin'in de aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.

Bağımsız Maden İş Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, gözaltına alınan maden emekçilerinin serbest bırakılmasının ardından yürüyüşü sürdüreceklerini söyledi.

Gözaltına alınmayan maden emekçileri ve ailelerinin de bir parka sıkıştırıldığını belirten Kartal, ‘’Gençler var, çocuklar var şuan orada, tecrit edilmiş durumda. 14-15 yaşındaki madencilerin çocukları ‘sokağa çıkma yasağı’ gerekçesiyle el konulmuş durumda’’ dedi.

Karaman Valisi Mehmet Alapaslan Işık’ın sözünde durmadığı ve bunun üzerine Ankara’ya yürüyüş kararı aldıklarını söyleyen Kartal, sürekli oyalandıklarını dile getirdi.

Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Bağımsız Maden İş Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, şu açıklamalarda bulundu:

Vali, Cuma gününe kadar çözeceğim diyordu. Her seferinde bizi oyaladılar ‘çözdük, çözüyoruz’ diyerek. En son geçtiğimiz Cuma gününe söz verilmişti. Sonra pazartesiye atıldı. Pazartesi günü olunca da bu sefer de döndü ‘hafta sonu’ dedi. Biz de bunun ardına Çarşamba günü Ankara’ya yola çıkıyoruz dedik. Bugün de yürüyüşü başlattık.

Bu süreç Süleyman Soylu’ya rağmen böyle sürüyor. Bir Özbey ailesi var, kimse ona söz geçiremiyor. Devletten güçlü bu herif. Arkasında Tayyip Erdoğan var, anladığımız kadarıyla. Kimsenin sözü geçmiyor ona.

Soylu bile talimat vermesine rağmen sorunlar çözülemedi.

Genel Başkanımız bir sinir krizi geçirmiş, serum bağlandı genel durumu şuan iyi ve gözaltında.

Kesinlikler tavizimiz yok, kararlıyız, yürüyüşümüz sürecek.

Yorumlar (0)