İşçiler artık düzen partilerine vekil yetiştirmek zorunda değil: Komünistlerden sarı sendikalara darbe

Bu yıl 100 yaşını kutlayan Türkiye Komünist Partisi, geçen Pazar günü İzmir Karaburun'da 13. Olağan Kongre Türkiye Konferansı'nı topladı. Konferansta karar altına alınan sendikalaşma adımı ise dikkat çekti.

12 Ağustos 2020 Çarşamba 16:53
İşçiler artık düzen partilerine vekil yetiştirmek zorunda değil: Komünistlerden sarı sendikalara darbe

Bu yıl 100 yaşını kutlayan Türkiye Komünist Partisi, geçen Pazar günü İzmir Karaburun'da 13. Olağan Kongre Türkiye Konferansı'nı topladı. TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan,"100 Yaşında Devrimci Parti, Devrim İçin Parti" sloganıyla gerçekleştirilen konferans hakkında soL haber portalına değerlendirmelerde bulundu.

Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Okuyan, konferansta bir sendika hamlesinin de karar altına alındığını vurguladı. "Birlik Sendikası" adıyla bir sendikanın oluşturulacağını duyuran Okuyan, "Bu sendika, Türkiye'deki mevcut sendikalara alternatif olarak kurulmuyor" derken, "Birlik Sendikası adı üzerinde, işçi sınıfının birliğini temel alan, geleneksel sendikacılığın alışılagelmiş kalıplarından oldukça farklı bir yapıya sahip olacak" diye belirtti.

Kemal Okuyan'ın röportajı şu şekilde:

- Türkiye Komünist Partisi geçtiğimiz Pazar İzmir Karaburun'da '100 Yaşında Devrimci Parti, Devrim İçin Parti' sloganıyla Türkiye Konferansı'nı topladı. Konferansın ardından kamuoyuna da yansıyan iki önemli karar var. Birlik Sendikası ve Dayanışma Meclisleri. İsterseniz buradan başlayalım...

Türkiye Komünist Partisi Patronların Ensesindeyiz Ağı ile çok özgün bir çalışma gerçekleştirdi. Patronların Ensesindeyiz bazı sendikal fonksiyonlar da yerine getiriyordu. Şimdi bu deneyimi bir sendikal pratiğe taşıyoruz. Patronların Ensesindeyiz kısa sürede işçilerin hak arama ve dayanışma kültürüne ciddi bir zenginlik kattı. Bu birikim sürekli olarak saldırıya uğrayan emeğin sermayeye karşı yeni araçlar geliştirmesinin mümkün ve gerekli olduğunu gösteriyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı kapanmayacak. Tam tersine kurulacak sendika ile birlikte çalışmalarına daha güçlü bir biçimde devam edecek. 

- Türkiye'de birçok sendika var, bu sendikanın farkı ne olacak?

Bu sendika, Türkiye'deki mevcut sendikalara alternatif olarak kurulmuyor. Zaten birçok parti üyesi ya da dostu işçi farklı sendikalarda işçi sınıfının hak arama mücadelesinin içindeler. Birlik Sendikası adı üzerinde, işçi sınıfının birliğini temel alan, geleneksel sendikacılığın alışılagelmiş kalıplarından oldukça farklı bir yapıya sahip olacak. Yıllardır söylediğimiz bir olgu var, işçi sınıfının parçalanmış yapısını aşmak, sınıfın kolektif kimliğini yeniden oluşturmak. Bu kimliğin oluşumu esas itibariyle siyasal düzlemde gerçekleşir. TKP bunun için çaba harcıyor. Öte yandan sendikal alanda da, sınıfın ortak kültürüne uygun modeller denemek zorunda. Bunu yapıyoruz.

- Bir siyasi partinin bu kadar doğrudan bir sendikal pratik için adım atması normal mi? TKP'ye ait bir sendika mı kurulmuş oluyor?

Sendika başkanlarının sonrasında milletvekili olması yadırganmıyorsa bu da yadırganmamalı. Türkiye'deki sendikal alan büyük ölçüde düzen partilerinin denetiminde. Üstelik bu ilişki açık açık kuruluyor. TKP bir işçi sınıfı partisi olarak emekçilerin mücadelesinde bir boşluk, bir ihtiyaç varsa üzerine düşeni elbette yapacaktır. Ancak Birlik Sendikası TKP'ye ait bir sendika olmayacak elbette. Böyle bir şey zaten mümkün değil. Kendi dinamikleri üzerinde duracak ve gelişecek bir deneyim olacak. TKP sadece ortaya çıkışına yardımcı oluyor. Bir parti sendikası daha baştan ölü bir sendikadır. Buna ihtiyacımız yok.

- Dayanışma Meclisi adı kamuoyu için ne ifade etmeli? 

Dayanışma Meclisi, Türkiye'nin yurtsever, aydınlanmacı, kamucu birikimini birlikte üretme, tartışma ve hareket etme iradesiyle yola çıkıyor. Türkiye'nin bütün meselelerine dair, güncel ya da tarihsel, söz söyleyen siyasi iktidarın adımlarını takip edip ona yanıt üreten bir Meclis... Türkiye'nin bu birikimi var ve bu birikimin toplumun hissedeceği, gözleyeceği ve giderek onunla birlikte devineceği bir zemine evrilmesi mümkün. Dayanışma Meclisi aynı zamanda bir birlikte yürüme kültürü de yaratacak. Ve giderek yerel meclisler de oluşacak. TKP burada da bir kolaylaştırıcı olarak sorumluluk üstleniyor. Dostlarımızla görüşüyoruz, çok olumlu bir yaklaşım var, dahası birlikte örüyoruz bu süreci. Şimdi hızlanıyoruz. Türkiye'de düzen siyasetinin göstermelik de olsa bir tartışma platformu, zemini kalmadı. Toplum artık siyaset dünyasını ciddiye almıyor ancak çaresizlikten düzen siyasetinin çekim alanında. İlkesiz konumlanışlar, kulisler, koltuk kavgaları... Türkiye'de gerçek sol birikim bunun çok ötesine geçebilecek bir olgunluk ve zengin kaynağa sahip. Katılımcı bir kültür yaratacağız ve de aynı zamanda ilkeli olacağız. Türkiye'de laikliğin, Cumhuriyetçiliğin, sosyalizmin sesi daha çok duyulacak bundan böyle.

- Dayanışma Meclisi nasıl çalışacak ve çalışmaları kamuoyuna nasıl yansıyacak?

Dayanışma Meclisi belli aralıklarla Türkiye'nin gündemindeki sorunları ele almak üzere toplanacak. Dış politikadan ekonomiye, her başlıkta... Hem teşhir edeceğiz hem de çözüm yollarını göstereceğiz ve sosyalist bir Türkiye'nin mümkün olduğunu kanıtlayacağız. Kapalı devre bir çalışması olmayacak Dayanışma Meclisi'nin. Halkımızın gözleyeceği, katılacağı bir çalışma tarzı olacak. Adı üzerinde Dayanışma Meclisi... Bir dayanışma kültürünü de yaratacak bir yandan.

Son Güncelleme: 12.08.2020 17:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.