Bu kararla birlikte tüketiciler, ürün alırken şarj cihazı olmadan satın alma seçeneğine sahip olacaklar. Bu uygulama ile yıllık 7,5 milyon adet tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Avrupa Birliği'nin 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren standart USB Type-C şarj kablosu kullanımını zorunlu hale getirmesiyle birlikte, Türkiye'de de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) benzer bir adım atmıştır. Mobil telefonlar, tabletler, dijital kameralar ve birçok taşınabilir elektronik cihaz artık USB Type-C'ye uyumlu olacak şekilde üretilecek.

Türkiye'de üretilen telsiz ekipmanları, belirlenen şarj etme standartlarına uygun olacak ve piyasaya sunulan şarj cihazları, diğer aksesuarlarla da uyumlu olacak şekilde tasarlanacaktır. Ayrıca, belirli kategorilere ait telsiz ekipmanlarının şarj cihazı olmadan da satılabilmesi için düzenlemeler getirilecektir.

Taslağa göre, belirlenen ürün kategorileri için yeni düzenlemeler 28 Aralık 2024'te yürürlüğe girecekken, dizüstü bilgisayarlar için bu tarih 28 Nisan 2026 olarak belirlenmiştir. Bu adımın, yılda yaklaşık 1,12 milyar TL tasarruf sağlayacağı ve atık elektronik ürün miktarını azaltacağı öngörülmektedir.

Editör: Elif Gözde