Ekrem İmamoğlu CNN Türk sansürünü yorumladı: Hanımefendinin bir suçu yok ama medyaya acıyorum

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Çatalca’da konuştu.

İmamoğlu, CNN Türk’te katıldığı programın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını yayınlamak üzere kesilmesini de yorumlarken, ”Akşam kestiler ama hanımefendinin bir suçu yok. Ama Türkiye’de sabah akşam konuşuyorlar. Adamlar program yapamıyor. Medyaya da acıyorum” şeklinde konuştu.

‘SİZE ASLA İHANET ETMEYECEĞİZ’

Çatalca’da düzenlenen mitinge yaklaşık 5 bin kişi katılırken, ilk konuşmayı İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu yaptı. Ardından sahneye çıkan İmamoğlu, ”Size hizmet etmek, sevginizi kazanmak dünyanın en güzel şeyi. Size layık olmak ve hizmet etmek istiyorum. 5 yıl boyunca gurur duymak istiyorum. Sizinle bu güzelliği koruyacağız. İçeride dediler ki ‘Paltonu giy, hava soğuk’. ‘Gerek yok’ dedim. Beni ısıttınız. Şu an ceketimi çıkarasım var. O gözlerinizin içi parlıyor ya, o benim için dünyanın en güzel şeyi. Bu şehirde insanı gören, hizmet eden bir belediye olacağız. Size asla ihanet etmeyeceğiz. İhtiyaçların peşinde koşacağız” dedi.

KADIN VE ÇOCUK VURGUSU

Çocuklara hizmet etmek için geleceğini belirten İmamoğlu, ”Çocuğa bu hakkı vermeyen, bu şehirde başarılı değildir. Bu çocuklara çalışacağım işte. Onların yüreği hizmet istiyor. Ben, şehirdeki 2,5 milyon çocuğa hizmet edeceğim.  Bu şehrin mağdurları, kaybedeni olmayacak. Oy verdi iyi, oy vermedi kötü olmayacak. İnsanları, yaşam biçimleriyle sorgulamayacağız. Kadınların bu şehrin çalışanı üreteni olmasını istiyoruz. Şehrin kırsalı üretsin istiyoruz.

‘KOLAY ULAŞIM İÇİN PIRIL PIRIL YOLLAR YAPACAĞIZ’

Çatalca’yı birilerinin heba etmesine asla izin vermeyeceğiz. Dünyanın en gelişmiş kentlerinde yanı başındaki kırsallar en değerli yerlerdir. Çatalca ve onun gibi 4-5 ilçemiz aslında İstanbul’un en kıymetlisi. Çatalcalı’nın kimsenin oyuncağı olsun istemiyoruz. Biz, bu şehrin kırsalına İstanbulluları kolay ulaştıracağız. Kolay ulaşım için pırıl pırıl yollar yapacağız” dedi.

‘PARTİZANLIĞI BU ŞEHRİN HAFIZASINDAN SÖKÜP ATACAĞIZ’

”Köylü Ekrem İmamoğlu olarak söz veriyorum”’ diyen İmamoğlu, ”Çatalca’yı doğduğum köy gibi bilip, kadınların patronluğunu destekleyen bir belediye başkanı olacağım. 16 milyon müşteriniz hazır. Servis etmek için size ben yardımcı olacağım. Hizmetlerde ayrımcılık yapılmayacak. Partizanlığı bu şehrin hafızasından söküp atacağız.

Benim arkamda, bütün partilere mensup insanlar var. Bana oy vermeyecek hiç kimse yok diye düşünüyorum. Kendime inanıyorum. Herkesin ailesini, çocuğunu, yaşam koşullarını düşünüyorum. Her partiye mensup insanların oyuna talibim. Aramızda kalsın, verecekler de” şeklinde konuştu.

‘VALLAHİ BEN KÖTÜ SÖZ SÖYLEMEYECEĞİM’

İnsanların bağırandan, çağırandan, kızandan usandığını vurgulayan İmamoğlu, ”Vallahi ben kötü söz söylemeyeceğim. Kötü söz, sahibine ait” dedi.

CNN TÜRK SANSÜRÜNÜ YORUMLADI

Bu sırada sahne önünden, İmamoğlu’nun katıldığı bir TV programında yayının kesilmesi hatırlatılınca, İmamoğlu, ”Akşam kestiler ama hanımefendinin bir suçu yok. Ama Türkiye’de sabah akşam konuşuyorlar. Adamlar program yapamıyor. Medyaya da acıyorum” yanıtını verdi. İmamoğlu, ”Eşimle aldığımız bir karar, evde TV açtırmıyoruz. Ayarlayın, ben çıkınca açın, sonra kapatın. Artık gülelim” diye konuştu.

‘EMEKLİ EDİN DEDİM, KOVUN DEMEDİM’

İmamoğlu, kendisini çok üzdüğünü belirttiği bir konuya da konuşmasında yer verdi:

‘Sayın Cumhurbaşkanı demiş ki, ben, ‘Kovun gitsin’ demişim. Şunu dedim; ‘Yoruldular’. Ben söylemiyorum, onlar söylüyor. Metal yorgunluğu var. ‘Emekli edin, gönderin gitsinler’ dedim. ‘Kovun’ demedim. Seçilmiş insanlar, kovularak gönderilmez. İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım. Bu şehre barış, huzur gelecek, partizanlık bitecek. Liyakat, akıl, mantık… Bunlar olacak. Ben, kavga etmem ama göndereceğim, emekli edeceğim. Bu şehrin insanına, insan gözüyle bakan bir belediye başkanı olacağım” diye konuştu.

‘HALKTAN TALİMAT ALIP SIKINTILARIMIZI ÇÖZECEĞİM’

Hayatı ucuzlatıp, eğitime katkıda bulunacaklarını belirten İmamoğlu, ”Sofra destek paketimiz olacak. Bir haneye giren para, yoksulluk sınırının altındaysa katkıda bulunacağız. Yüzde 20’lere tırmanmış işsizlik var. İşsizliği azaltana kadar sosyal yardımları devam ettireceğiz. Bu süreçte de onlara iş ve istihdam sağlayacağız. ‘Kimin parasını, kime harcıyorsun’ diye soruyorlar. Ey Çatalca halkı, bütçeyi yoksullar için kullanmama izin veriyor musunuz? (Kalabalıktan ‘Evet’ sesleri.) İşte benim referandumum bu. Ben, halktan talimat alıp, sıkıntılarınızı çözeceğim. Yeni, tertemiz, pırıl pırıl, güler yüzlü, samimi, içten…” dedi.

‘HEPİMİZ KAZANACAĞIZ’

31 Mart’a 17 gün kaldığı hatırlatmasını yapan İmamoğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

”Buradaki insanlarımız, her gün komşularıyla konuşursa seçimi alırız. 31 Mart’ta nerede oy kullanıyorsanız sandıkta görev almalısınız. Bu iş sizsiz olmaz. Bizi, komşularınıza, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza, herkese anlatacaksınız. ‘Çok güzel bir insan geliyor’ diyeceksiniz İstanbul’un başına. Çok güzel bir belediye başkanı geliyor. Kiminiz, ‘Evladım gibi seviyorum’ diyecek. Kimi de ‘Can arkadaş’ diyecek. Kiminiz kardeş, kiminiz ağabey diyecek. Seçimi ben kazanmayacağım, o çok ukalaca olur. Hepimiz kazanacağız. Bu seçimin kaybedeni yok. Herkes bizim.

‘İMAMOĞLU GELİYOR DEYİN’

Benim rakibime oy atanın eli titreyecek. Atsam mı atmasam mı? O hale getirmezsem, göreceksiniz bak. Çünkü benim güzel enerjim, benim o insanlara güzel bakışım, onların bu gibi kalplerini bile eritir. Bu kadar güveniyorum kendime. Hepinize minnet duyuyorum, hepinize şükran doluyum, hepinizin yüreğine sağlık. Bana, büyük bir enerji verdiniz. Ben, her gün 2-3 ilçe gezmeye devam edeceğim. Her yerde de bu enerjiyi hissetmek istiyorum. Bütün dostlarınıza selam yollayın, deyin ki İmamoğlu geliyor deyin. Hep beraber bu kenti yöneteceğiz deyin.”

AKP’nin sansürcüsü Buket Aydın, Kılıçdaroğlu karşısındaki tavrıyla tepki çekti