Zorlaşan ekonomik koşullar ve yüksek enflasyon gelinlik satışlarını da etkiledi. Gelinlik satıcıları, satışlarının geçen yıla göre yüzde 50-60 oranında azaldığından, satış yapmakta zorlandıklarından yakındı.

Satıcılar, satışların düşük olması nedeniyle küçük mağazaların kapanmak zorunda kaldığına da dikkat çekti.

İzmir’deki farklı gelinlik satıcıları konuyla ilgili şöyle konuştu: 

BİLİR: BAYRAM SONRASINI BEKLİYORUZ

Gelinlik satıcısı Gülgün Bilir, sektörün her geçen yıl daha da kötüye gittiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

28 yıldır bu işi yapıyorum. Her gelen sene geçen seneyi aratıyor. Normal sezonu yaşamıyoruz zaten. Eksisi gibi satışlarımız yok. Satışlarımız bir yıl içinde yüzde 60-70 düştü. Ciddi bir rakam. Hiç sezon gibi değil. Şu anda sakin geçiyor. Bayram sonrasını bekliyoruz. Gelinliklerimizin fiyatı 18-20 bin liradan başlıyor sınırı yok ama ortalama 20 bin ila 30 bin lira arası.

ÇAKARSIN: GELİNLİKÇİLERİN DURUMU SIKINTILI

İsmail Çakarsın, şunları kaydetti:

12 yıldan beri gelinlik sektöründeyim. Geçtiğimiz sezonlara göre bu yıl satışlarımız daha düşük. Yüzde 50’ye yakın bir oran. Gelinlikçilerin durumu sıkıntılı. Ortalama bir gelinliğin maliyeti 20-25 bin lira arasında oluyor. Bizim de satışlarımız 35-40 bin lira civarında oluyor. Tabii ki müşterilerin de alma bütçeleri zorlanıyor.

KARAKAY: NE ONLAR MUTLU OLABİLİYOR NE BİZ MUTLU OLABİLİYORUZ

Gelinlik dükkanlarının artmasının satışların düşmesinde etkili olduğunu belirten 30 yıllık gelinlikçi Öznur Karakay ise şunları söyledi:

30 yıldır bu işteyim. Son iki senedir sektör berbat. Diyelim ki 20 sene öncesi... Bir müşteri geldiğinde bu kadar gelinlikçi bu kadar çeşit olayımız yoktu. Ama şimdi müşteri geliyor ve seni onlar yönlendiriyor. Eskiden biz yönlendiriyorduk. Bunun nedeni de fazla çeşit olmasından kaynaklanıyor. Gelinlik fiyatlarımız 12 bin liradan başlıyor. O 12 bin liradan bile indirim yapılıyor. Hayat o kadar zorlaştı ki... Artık eskisi gibi gelinlik satamıyoruz. Ne onlar mutlu olabiliyor ne biz mutlu olabiliyoruz. Satışlarımız yüzde 50 oranında düştü.

‘BU KADAR ÇEŞİT VE MAĞAZA OLMASIN ARTIK’

Sektörde yaşanan sorunlar nedeniyle birçok küçük gelinlikçinin kapandığını belirten Karakay, şöyle konuştu:

Gelinlikçiler bu koşullarda hayatta kalamayacaklar. Küçük olanlar kapatıyorlar zaten. Bizim gibi firmalar da daha da küçülecekler. Yanlış anlaşılmasın ama bütün esnaflara sesleniyorum. Bence kapansın. Eskiye dönelim. Bu kadar çeşit ve mağaza olmasın artık. Eski günlerimizi eski satışlarımızı arıyoruz.