Ünlü bir teorik fizikçi Albert Einstein'ın, bir din bilgisi öğretmenine ve öğrencilerine, bilimin dini yaratılışın "üstünde" olduğunu ve Tanrı'nın "insanlara benzer" olarak düşünülebileceğini söylediği mektubu satışa çıkarıldı. Mektubun bedeli ise 125 bin dolarak belirlendi.

11 Nisan 1950 tarihte yazılan mektup Einstein tarafından New York'ta adı belirtilmeyen bir okul ya da kolejde din dersleri öğretmeni ve bir hahamın eşi olan Martha Munk'a gönderilmişti.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, mektubun satışına aracılık eden The Raab Collection'a göre, Munk da Einstein gibi Holokost sırasında Nazi işgali altındaki Almanya'dan kaçmıştı.

Einstein ayrıca, mektupta Tanrı'nın nasıl yorumlanabileceğine ilişkin düşüncelerini de belirterek, "İncil'deki öyküler harfi harfine alındığı sürece, okuyuculardan ne tür bir inanç beklendiği açıktı. Ancak Kutsal Kitap'ı sembolik (mecazi) olarak yorumlayacak olursanız, Tanrı'nın aslında bir şekilde insanlara benzeyen bir kişi olarak düşünülüp düşünülmeyeceği artık net değildir. Bu durumda, inançtan geriye orijinal anlamıyla ne kaldığını değerlendirmek zordur"  ifadelerini kullanmıştı.