Eğitimci Adıyaman, ‘Öğretmenim Atatürk’ü Anlatıyor’ kitabını TELE 1’de değerlendirdi

Öğretmen Oya Adıyaman Tele 1'de yayınlanan 'Forum Haftasonu' programına katılarak 'Öğretmenim Atatürk'ü Anlatıyor' isimli kitabını ve Atatürk'ü anlattı.

Kültür - Sanat Eğitimci Adıyaman, 'Öğretmenim Atatürk'ü Anlatıyor' kitabını TELE 1'de değerlendirdi

Zeyrek Yayınevi’nden çıkan ‘Öğretmenim Atatürk’ü Anlatıyor’ isimli kitabıyla ilgi uyandıran Öğretmen Oya Adıyaman, Tele 1’de yayınlanan Namık Koçak’ın sunduğu ‘Forum Haftasonu’ programına katıldı.

ATATÜRK EN BÜYÜK DEĞER

Atatürk’ün en büyük değer olduğunu ifade eden yazar Oya Adıyaman, ”Atatürk’ü anlatan birçok kitap var ancak eksik yanı bunu çocuklara anlatan kitap yok. İlkokul seviyesindeki çocuklarımıza bunu anlatan, hikayeleştiren, putlaştırmadan, birazcık daha insani yönleriyle anlatan kitap yok.” diye konuştu.

NEDEN BU KİTABI ÇIKARDIM? 

23 yıllık eğitimcilik hayatında Atatürk’ü çocuklara anlatacak hiçbir kitap olmadığını dile getiren Adıyaman, ”Bundan yola çıkarak bu kitabı ortaya çıkarttım. Tamamen gerçek hayat hikayelerinden, Atatürk’ün anılarından yola çıkarak yaptık. Çocuklar bilsin, görsün, tanısınlar istedik. Onun çocukluğunu da bilsinler istedik. Atatürk’ün de korktuğu şeyler olduğunu bilsinler. Sevdiği yemeği de tanısınlar. Çocuklara insani yönleri daha ilgi çekici oluyor. Bu kitap 8-9-10-11 yaşlar için uygun.” dedi.

TÜRK MİLLETİ ESARETİ KABUL ETMEZ

Türk milletinin ülke işgal edildiğinde esareti seçmediğini, ‘bağımsızlık karakterimdir’ mottosuyla hareket ettiğini ifade eden Adıyaman, çocukların bu ülke için neler yapıldığını öğrenmek zorunda olduklarını ifade etti.

ATATÜRK’ÜN DÜNYA BASININDA YER ALDIĞI İLK SAVAŞ

Atatürk’ün müfredatlardan çıkarılmaya çalışıldığını, yok sayılmaya çalışıldığını ifade eden Adıyaman, ”Çanakkale Savaşı’nda Atatürk yoktu denilebiliyor. Bu kadar ileri gidilebiliyor. Nasıl yoktu. Dünyada Atatürk’ün tanınma nedeni Çanakkale’dir. Anafartalar kahramanıdır. İlk kez dünya basınında yer aldığı savaştır. Atatürk deniz savaşlarının değil kara kuvvetleri savaşında yer aldı. Savaşın sonuna geldiğimiz neredeyse ordunun yarısı emrindeydi. Nasıl yok sayabiliriz.” dedi.

ÖĞRETMENLER BASKI ALTINDA

Öğretmenlerin büyük bir baskı altında olduğunu dile getiren Adıyaman, ”10. Yıl Marşı’nı söylemekten bile çekinir olduk” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’dan sonra bir sendikaya ait öğretmenler bir gecede görevden alındılar. En ufak bir şey yaptığımda ben de görevimden alınır mıyım korkusuyla tüm öğretmenler karşı karşıya. Atatürk korkacağımız bir şey değil. Ona yaptığımız şey korkulacak değil. O dönemde yaptığı şeylerle biz bugünler yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK DEVRİMLERİ ANLATILABİLİYOR MU? 

Sunucu Koçak’ın Atatürk devrimleri anlatılabiliyor mu yeterince sorusuna Adıyaman şöyle yanıt verdi:

Öğretmenden öğretmene değişiyor. Herkes aynı derecede anlatmıyor. Bu kitap biraz da ondan. Cumhuriyet’e, Atatürk’e sahip çıkan çok öğretmen var ancak herkes aynı düzeyde 23 Nisan coşkusunu acaba aynı düzeyde yaşayabiliyor mu? 23 Nisan’ın, 29 Ekim’in coşkusunu çocuklar yaşamalı. Yaşamayanlar için de bir kitap ortaya çıksın ve neden 23 Nisan var? 29 Ekim neden önemli bizim için? öğrensinler.

Programın tamamı için:

 

Bir Yorum Yazın

En çok okunan haberler

AKP’yi sarsacak istifa: Bütün her şeyi itiraf etti

İçten “Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ediyorum” başlıklı yazılı açıklamasında “Değerli gönül dostları; sizler ile birlikte yeni bir sürece adım atıyoruz. Başkaldırı sürecine giriyoruz” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı: İş b.ka sardı, sadece hazır olun

Fatih Altaylı, enerji dağıtım şirketlerinin borç krizini aktardı ve "Şimdi bu aradaki fark millete bir şekilde fatura edilecek." dedi.

AKP’de büyük kavga! Berat Albayrak ile Gül birbirine girdi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, AKP içerisinde "pelikan" olarak adlandırılan yapı ile yaşanan kavgayı köşesine taşıdı.

Ve Berat Albayrak sonunda itiraf etti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fon kaynaklarının kamu bankalarında kullanıldığını kabul etti.

Erdoğan’ın diploması var mı? İşte en kesin belgeler

Toplumsal yazarı Ergün Poyraz, Erdoğan tarafından açılan tazminat davasında, kendisinden 100 bin TL istendiğini belirtti. Poyraz ayrıca Erdoğan'ın üniversite okumadığını gösterdiğini öne sürdüğü belgeleri paylaştı.

Güncel

Diyanet kafası

20.09.2019 Tevazu İnsanı Yüceltir 13.09.2019 Her Can Dokunulmazdır 06.09.2019 Muharrem Ayı ve Aşura Günü 30.08.2019 Vatan Bize Emanettir 23.08.2019 Faizin Toplumsal Zararları 16.08.2019 Güvenli Bir Hayat İçin Afetlere Hazır...

CHP’den ihraç edilen Yılmaz yeni partinin tarihini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz yeni parti çalışmalarının başladığını duyurdu

Analar ağlasın mı ağlamasın mı?

Konu malum, çocukları pkk terör örgütüne katılan anneler Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylem Hacire Akar’ın 21 yaşındaki oğlunun...

‘Damat gölge başkan’: Pelikan grubu Erdoğan sonrasına hazırlanıyor

Yerel seçimlerde aldığı yenilginin ardından kaos sürecine giren AKP'de, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın parti kurma çalışmalarıyla başlayan ayrışmanın yanında, Pelikan krizi de giderek büyüyor.

Benim kanım parayla satılık değil!

''Benim kanım parayla satılık değil! diyerek İstiklal madalyası'nı alıp, maaşı reddeden Gazimiz ''Deli Osman'' lakaplı Osman Akkaş ve Suriye - Filistin Cephesi'nde hayıt yaprakları,...

Diyanet kafası

20.09.2019 Tevazu İnsanı Yüceltir 13.09.2019 Her Can Dokunulmazdır 06.09.2019 Muharrem Ayı ve Aşura Günü 30.08.2019 Vatan Bize Emanettir 23.08.2019 Faizin Toplumsal Zararları 16.08.2019 Güvenli Bir Hayat İçin Afetlere Hazır...

İphone yeni güncellemeyi yayınladı

Merakla beklenen iOS 13 Güncellemesi tüm ülkeler için yayınlandı

Boğaz’da edebiyat rüzgarı esecek

Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği 8. Edebiyat Günleri, 25-29 Eylül’de Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı'nda gerçekleşecek. Boğazın eşsiz güzelliğine kitap kokusunun eşlik edeceği Sarıyer'de 5 gün boyunca edebiyat rüzgârı esecek.

CHP’den ihraç edilen Yılmaz yeni partinin tarihini açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nden ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz yeni parti çalışmalarının başladığını duyurdu

Ezhel ve Murda’dan yeni şarkı: Aya

Ezhel ve Murda'nın 'aya' adlı şarkısı sosyal medyayı salladı

Analar ağlasın mı ağlamasın mı?

Konu malum, çocukları pkk terör örgütüne katılan anneler Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylem Hacire Akar’ın 21 yaşındaki oğlunun...