Türk gemisine baskın yapılmıştı: Alman özel kuvvetleri 4 saat bekledi iddiası

Türk ve Alman hükümetleri arasında Rosaline-A gemisine yapılan aramaya dair tartışma devam ediyor.

Dünya 28.11.2020, 18:13 28.11.2020, 18:25
Türk gemisine baskın yapılmıştı: Alman özel kuvvetleri 4 saat bekledi iddiası
Toplumsal Dış Haberler

Türk ve Alman hükümetleri arasında Rosaline-A gemisine yapılan aramaya dair tartışma devam ediyor. Alman medyası, bugün 22 Kasım’da aranan gemiye dair yeni bir iddia ortaya attı. Uzun süreden beri Türk bandıralı geminin uzun süredir beri silah sevkiyatında kullanıldığı iddia edildi.

22 Kasım’da Türk kargo gemisi Rosaline A, Akdeniz’in uluslararası sularında durdurularak arandı.

Alman Donanmasına ait bir savaş gemisince durdurularak aranan Rosaline A’ya yönelik operasyon, bir Yunan generalin sorumluluğunda Roma’daki Irıni operasyon merkezinden yürütülmüştü.

‘BASKIN ÖNCESİ TÜRK YETKİLİLERDEN İZİN ALINDI’
Alman basını operasyon öncesi Türk yetkililerden izin alındığını iddia ediyor. Türkiye’nin izin talebine 5 saat sonra yanıt verdiği, baskınınsa 4'üncü saatte gerçekleştiği iddia ediliyor. Alman basını, 4 saatlik sessizliğin ‘gönülsüz’ bir onay şeklinde yorumlanarak müdahalenin gerçekleştirildiğini iddia ediyor.

‘ONAY’ MUAMMASI
İtalya’nın başkenti Roma’daki Irini Operasyon Merkezi, Türk büyükelçiliğine saat 14.00 sularında nota vererek BM’nin Libya’ya yönelik ambargo kararı kapsamında Türk bandıralı Rosaline-A gemisini aramak istediklerini bildirmişti. Türk yetkililer, notaya cevap verilmesi için Türk büyükelçiliğine 4 saat süre verildiğini elçiliğinse dört saat dolmadan 17.44’te olumsuz yanıt verdiğini iddia ediyorlar. Alman firkateynine ait bir helikopter saat 18.00 sularında Türk gemisine iniş yapıyor. Video görüntüleri, Alman özel kuvvetlerin iniş yaptığını gösteriyor.

VİDEO KAYITLARI NE DİYOR?
Video kayıtlarında iniş saati belli olmasa da Alman filosuna ait bir helikopter ve Alman özel kuvvetlerinin Türk gemisine iniş yaptığı görülüyor. Kaptan köprüsünde Alman askerlerinin tüfeklerini Türk mürettebata doğrulttukları açıkça görülebiliyor.

Der Spiegel’in Irini misyonunda görevli analistine göre Türk gemisinin daha önce Mısrata limanına zırhlı askeri araç boşalttığı uydu görüntüleriyle tespit edilmişti. Gemide bulunan konteynırların çok azını kontrol edebilen Alman askerleri gemide silah bulamamıştı.

‘TÜRKİYE’NİN TEPKİSİ ÜZERİNE ARAMAYA SON VERİLDİ’
Türkiye’nin sert tepkisi üzerine başladıktan kısa süre sonra aramaya son verilmişti. Bu durumda Türkiye’nin arama başladıktan 5 saat sonra arama iznini kesin bir dille reddettiği kesinlik kazanıyor. Fakat 17.44’te cevap verilip verilmediği, verildiyse yanıtın içeriğinin ne olduğu muammasını koruyor.

Yorumlar (0)