Törensiz uğurlanmak istemişti: Küba Devrimi'nin bir kahramanı daha hayata veda etti

İçişleri Bakanı Julio Sezar Gandarilla, Silahlı Kuvvetler ve İçişleri Bakanlığı bürokrasisinde de önemli görevler üstlenmişti...

Dünya 25.11.2020, 11:57
Törensiz uğurlanmak istemişti: Küba Devrimi'nin bir kahramanı daha hayata veda etti
Toplumsal Dış Haberler

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Küba Ulusal Meclisi üyesi, İçişleri Bakanı Julio Sezar Gandarilla, uzun süreden beri devam eden kronik hastalıkları yüzünden 77 yaşında Havana’da hayatını kaybetti.

Granma’ya göre Koramiral Gandarilla'nın cenazesinde vasiyeti uyarınca askeri veya resmi tören yapılmayacak; komutan yakılarak defnedilecek.

Mücadele ve başarılarla dolu bir hayata rağmen diğer Küba devrimci liderleri gibi çevresinde mütevazı kişiliğiyle tanınan Bakan, Silahlı Kuvvetler ve İçişleri Bakanlığı bürokrasisinde de önemli görevler üstlenmişti. İçişleri Bakanlığı’na ise 2017’de, Raul Castro tarafından atanmıştı.

KARŞI İSTİHBARAT ŞEFİ VE SAVAŞ KAHRAMANI
İçişleri Bakanlığı’nın ilk bakan yardımcısı olan ve bu görevi uzun süre yerine getiren Koramiral Gandarilla, uzun süre Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin (Revolutionary Armed Forces -FAR) karşı istihbarat bölümü şefliğini yürütmüştü.

Uzun süre Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi'nde görev alan Gandarilla, 1975-1991 arasındaki Angola Savaşı’nda önemli görevler üstlenmiş ve Küba Dijital Ansiklopedisi Encured’e göre yabancı ülkelerde “özel misyonlar” yerine getirmişti.

YERİNE KİMİN GELECEĞİ BELLİ OLMADI
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2019’un Kasım ayında Küba’nın önde gelen diğer bazı devlet adamlarıyla birlikte bakanı da hedef almış; Gandarilla’ya yaptırım uygulayacaklarını ilan etmişti.

Küba’da Gandarilla’dan sonra yerine kimin geleceği hâlâ belli olmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Web Sitemizde Hangi Haber Kategorisini Beğeniyorsunuz?
Günün Karikatürü Tümü