ILO açıkladı: ‘Freelancer’lar diğer işçilere göre yüzde 50 az kazanıyor

ILO, yüksek eğitim ve vasıf gerektiren işlerde bile evden çalışanların diğer işçilere kıyasla daha kötü durumda olduğunu belirterek evden çalışanların yüzde 50 gibi oranlarda daha az kazandığını açıkladı.

Dünya 14.01.2021, 16:17
ILO açıkladı: ‘Freelancer’lar diğer işçilere göre yüzde 50 az kazanıyor
Toplumsal Dış Haberler

2020’de her beş işçiden birinin evden çalıştığı tahmin edilirken ILO’nun bugün açıklanan raporunda evden çalışanların yüksek vasıf gerektiren mesleklerde bile kötü şartlarda çalıştığını açıkladı. Meksika, Arjantin ve Hindistan gibi ülkelerde evden çalışanların, aynı işi işyerinde yapan meslektaşlarına kıyasla yüzde 50 az kazandığı vurgulandı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), evden çalışanların sayısının Covid-19 salgını sırasında endişe verici düzeyde arttığını bildirdiği raporunda hükümetleri evden çalışanları korumaya çağırdı.

DEVLETLER EŞİT MUAMELEYİ KABULLENMİYOR
Örgüt, raporunda dünyadaki pek çok ülkede evden çalışan insanların haklarını tanımlayan yasaların olduğunu belirtirken yalnızca 10 ILO üyesi devletin örgütün evden çalışanlar ve diğer maaşlılar arasında eşit muameleyi öngören 177 nolu sözleşmeyi onayladığını açıkladı.

Yorumlar (0)