Halka sıkacakları gazın ihalesinde bile hırsızlık yapan darbeciler, ait oldukları yerde

Bolivya Emniyeti, darbecilerin Devlet Bakanı Arturo Murillo ve Bakan Yardımcısı Javier Issa’nın ABD’ye kaçtığını açıkladı.

Dünya 25.11.2020, 14:31
Halka sıkacakları gazın ihalesinde bile hırsızlık yapan darbeciler, ait oldukları yerde
Toplumsal Dış Haberler

Bolivya Emniyet Genel Müdürü Johnny Aguilera, darbecilerin Devlet Bakanı Arturo Murillo ve Bakan Yardımcısı Javier Issa’nın ABD’ye kaçtığını açıkladı.

Albay Aguilera; darbecilerin ABD’ye kaçtığını çeşitli kaynaklardan teyit ettiklerini, ABD’deki faaliyetlerini araştırmaya devam ettiklerini söyledi. Albay, ayrıca Murillo’nun özel kalem müdürü Sergio Sonte’nin de ABD’de görüldüğünü duyurdu.

ABD’ye kaçan darbecilerin göçmenlik statüsü hakkında bilgi sahibi olmadıklarını bildiren Aguilera, Murillo ve Eski Savunma Bakanı Fernando Lopez’in halka sıktıkları göz yaşartıcı gazı dahi fahiş fiyata almak suretiyle yolsuzluğa karıştıklarını hatırlattı.

BUNLARDA HER YOL VAR: DARBECİLİK, HIRSIZLIK...
Savcılığın, Javier Issa hakkında hırsızlık ve resmi belgede tahrifat suçlarından soruşturma açtığı biliniyor. Issa, Bolivya'nın meşru lideri ve Sosyalizme Doğru Hareketi’nin önderi Eva Morales’in askerlik yaptığına dair tezkere belgesi ve resmi kayıtları yaktırmıştı.

ÖNCE BREZİLYA SONRA DA PANAMA’YA KAÇTILAR
5 Kasım tarihinde, Murillo ve Lopez’e yurtdışına çıkış yasağı konmuştu. Yasağa rağmen aynı gün, yasağın ilan edilmesinden sadece iki saat sonra yasadışı yollardan Brezilya topraklarına girmişlerdi.

Darbeci bakan, Brezilya topraklarına girdikten sonra da yakalanmamak için kısa süre sonra Panama’ya geçmişti.

Bolivya’daki genel seçimlere on sekiz gün kala darbecilerin ABD’ye kaçmış olması şüphe uyandırıyor.

Yorumlar (0)