DSP lideri YURT’a konuştu: Her CHP’liyi almıyoruz

Demokratik Sol Parti’yle (DSP) ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. CHP’den DSP’ye geçen siyasetçilerle başlayan süreç, iktidara yakın medyanın DSP Genel Merkezi’nin kapısını aşındırması ve DSP haberlerini manşetlerine taşımasıyla devam ediyor. Bu konuda muhalif medyadaki sessizlik ise sürüyor. Yurt, DSP’deki gelişmeleri doğrudan DSP’ye sordu. Telefonla ulaştığımız DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Yurt’a önemli açıklamalarda bulundu, birçok başlıkta da isyan etti.

Dün, gazeteci İsmail Saymaz, CHP’de aday gösterilmedikleri için istifa eden DSP tarafından da adaylığı kabul edilmeyen isimleri açıklamıştı. Saymaz “Herkes CHP’den DSP’ye geçenleri konuşuyor. DSP’liler ise ‘Her CHP’liyi almıyoruz’ diyor. ‘Kimler mesela’ diye sordum” diyerek aldığı yanıtı bir listeyle palaşmıştı:

  • İstanbul: Mehmet Sevigen
  • Kadıköy: Ümit Kocasakal
  • Maltepe: Mustafa Zengin
  • Bodrum: Mehmet Kocadon
  • Edremit: Kamil Saka
  • Ayvalık: Mesut Ergin

SARIGÜL VE DOĞAN’IN ADAYLIKLARI
DSP lideri Aksakal, önce ”söz konusu paylaşımı görmedim” dedi, hemen ardından kabul etmedikleri isimleri saydı. Saymaz’ın verdiği altı ismin dışında da isimler zikreden Önder Aksakal, ”bu konudaki kriteriniz neydi” sorumuz üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Siyasetçilerin önceki partileriyle nasıl ayrıldığının da siyasi görüş ve davranışları kadar önemli olduğunun altını kalın kalın çizen Aksakal, ”Biz partimizde kavgacı siyasetçi istemiyoruz. Bazı isimler için, ayrıldığı partisi hakkında konuştuklarına baktığımızda ‘bu isim bizimle de kavga eder’ diye düşünüyoruz. Biz böyle kişilerin partimize girmesine izin vermiyoruz. En önemli kriterimiz bu” diye konuştu.

Mustafa Sarıgül ve Celal Doğan’ın DSP’den adaylığı hakkındaki görüşlerini sorduğumuz DSP lideri, bu konularda da önemli açıklamalar yaptı. DSP’nin Şişli Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül’ün özel bir durumu olduğunu, Sarıgül’ün zaten CHP’den aday gösterilmeyeceğini bildiğini söyledi. Sarıgül’ün CHP’den kavga etmeden ayrıldığını vurgulayan Aksakal, ”Zaten kendisi eski DSP’li. DSP’nin değerleriyle yetişmiş bir siyasetçi. Adaylık için DSP’yi tercih etmesinde ne gibi bir gariplik arıyorlar” sözleriyle çıkan haberlere sitem etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterdikleri Celal Doğan hakkında da konuşan Aksakal, ”Celal Bey sosyal demokrat gelenekten hiç sapmamış birisi. HDP’deyken de böyleydi. Ben Celal Doğan’ın görüşleriyle partimizin çizgisi arasında en ufak bir fark göremiyorum” ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜDEN MUTLULAR MI?
Dün DSP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel, Sözcü’den Saygı Öztürk’e açıklamalarda bulunmuş; iki partili sistemin hem AKP’yi hem de CHP’yi memnun ettiğini belirterek “Olayın bu hale gelmesinde CHP’nin de sorumluluğu var. 17 yıldır AKP’yi iktidarda tutan ana muhalefet, diğer partilerin önünü tıkadı” diye konuşmuştu.

Gürel, “Geçen seçimde kapımızı çalmayan, hatta genel merkezimizin yerini bile bilmeyen iktidar yanlısı medya da bizi çok sevmeye başladı. Muhabirler genel merkezimizden çıkmıyor. Sık sık bizimle röportaj yapma gereği duyuyorlar. Tabii bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu algıyı bozamıyoruz. CHP’ye yakın kanallar ise bize yer vermiyor. Açıkçası hükümete yakın televizyonlarda, CHP’nin oylarını böldüğümüz için bize destek var. Açıkçası bu durum çok hoşlarına gidiyor. Biz onlara farklı parti, 81 ilde seçimlere katılan tek sol parti olduğumuzu anlatıyoruz” demişti.

Bu açıklamaları Önder Aksakal’a sorduk, samimi ve sitem dolu yanıtlar aldık. Önder Aksakal, bu konuda kendilerinin de şikayetleri olduğunu söyleyerek ”İktidara yakın medya genel merkezimizden ayrılmıyor. Ancak muhalif diye tanımladığımız medya organları bizim genel merkezin yolunu bile bilmiyor. İsmini vermeyeyim, geçtiğimiz günlerde bir kanala yolumuzun üzerindeyken ziyarette bulunalım dedik. Çok da güzel bir görüşme oldu. Yanımızdan muhabirler çıktı, birisi bile bir fotoğraf alabilir miyiz demedi. Nezaketen bile olsa ‘DSP, kanalımızı ziyaret etti’ diye paylaşamazlar mıydı? Paylaşırlardı ama yapmadılar” ifadelerini kullandı.

”CNN Türk, Halk TV çağırdı da biz mi gitmedik” sözleriyle isyanını dile getiren DSP lideri, oluşan görüntüden rahatsız olduklarını ama muhalif medya tavrını değiştirmedikçe de bunun böyle süreceğini söyledi.

BİZİ KÜÇÜK GÖRENLERLE…
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, bir noktaya ısrarla dikkat çekti. ”Bizi küçük görenlerle, yolumuza taş koyanlarla asla yan yana yürümeyeceğiz” diyen Aksakal, bu konuda kararlı olduklarını belirtti. Adayları da bu kriter üzerinden seçtiklerini belirten Aksakal, ”Biz devlet terbiyesi almış, devleti yıllarca yönetmiş bir partiyiz. Muhalefet olmak bize yetmez. Bunun için çalışıyoruz” diyerek hedeflerinin yeniden iktidar olmak olduğunu açıkladı.

Yusuf Fidan yazdı | “NANKÖRLER!”

Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan üç gelişmeden kısaca bahsedip bunların ortak bir değerlendirmesini yapmak istiyorum. Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu'na destek amaçlı 'Her şey çok güzel...

Nilay Atkın ŞENGÜN Yazdı | İSTİSMAR

Her yılın 20 Kasım'ı Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuklarımızı koruyabiliyor muyuz? Dünya’da son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 280 bin civarında. Dünya Sağlık...

Yusuf Fidan yazdı | Köhne Demokrasimizin Son Kalesi; Seçimler

T.C. Anayasa 2. Maddesi; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik...

Ramazan Ayında Beslenme

Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısının değişmesiyle 3 ana öğün olan günlük beslenme...

Nilay Atkın Şengün yazdı: Özel Eğitimde Aile Eğitimi

Ailelerin çocuk sahibi olmak için nedenleri farklılık gösterse de; her ailenin gebelik sürecindeki hayalleri aynıdır. Ancak; anne yetersizliği olan bir çocuk dünyaya getirdiğinde ya...