Disleksi, genellikle kelime tanıma, hızlı okuma, yazım ve dil becerileri gibi alanlarda sorunlar yaşanmasına neden olur. Disleksik bireylerin bu zorlukları, normal zeka seviyelerine sahip olmalarına rağmen, kelime ve harf tanıma, heceleme kurallarını anlama, metinleri anlama gibi konularda ortaya çıkabilir. Disleksi, kalıtsal bir özelliğe sahip olabilir ve aile geçmişi içinde sıkça bulunur.

Disleksi, farklı nörolojik işleyiş nedeniyle ortaya çıkar. Bireylerin beyinleri, harf ve kelime tanıma süreçlerini diğer insanlara göre farklı bir şekilde işler. Disleksik bireylerin beyninde özellikle dil işleme bölgeleri, farklı bir şekilde gelişmiş veya işlemek için ekstra çaba gerektiren bir yapıda olabilir.

Disleksi, erken yaşlarda tanımlanabilir ve genellikle çocukların okuma ve yazma öğrenme süreçlerinde sorunlar yaşadığı dönemde fark edilir. Erken tanı ve uygun eğitim, disleksik bireylerin okuma ve yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Özel eğitim, bireysel öğrenme ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış disleksi tedavi programları, disleksik bireylere okuma ve yazma becerilerini geliştirmelerinde yardımcı olabilir.