Kübra Karabulut / Ankara

Eskişehir’de 18.45’te Espark AVM önünde basın açıklaması yapacak olan DİSK Eskişehir Şube Sendikası Başkanı Coşkun Sakcı, vergi oranlarının yüzde 10’a sabitlenmesini talep ettiklerini söyledi. Sakcı, hem Türkiye genelinde hem de Eskişehir’deki belediye işçilerinin sorunlarının çözülme kavuşması gerektiğini ifade etti.

İŞÇİNİN MAAŞI HER GÜN ERİYOR

Sakcı, işçilerin ocak ayında aldıkları maaşın aralık ayına kadar eridiğini vurgulayarak, bu mağduriyetin giderilmesi için vergide adaletin olması gerektiğini belirtti. Verginin yüzde 10’a sabitlenmesiyle işçinin maaşındaki erimenin önüne geçileceğini söyleyen Sakcı, “Önceden yokluk kuyrukları vardı, yoktu alamıyorduk. Şimdi yoksulluk kuyrukları var. İşçi ucuz olan neredeyse oradan alım yapıyor” dedi. Asgari ücretin genel ücret haline gelmesinin büyük bir sorun olduğunu ifade eden Sakcı, işçi bir ailenin çocuğunu okutma şansının bile olmadığına, kira artışlarının işçileri zorladığına dikkat çekti.

BELEDİYE İŞÇİLERİN KADRO SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

Belediye işçilerinin hakkı olan kadroların verilmesi gerektiğini belirten Sakcı, belediyelerin kurmuş olduğu şirketlerde çalışan işçilerin durumu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Hakkımız olan kadrolarımızın verilmesini istiyoruz, kadro hakkımız verilmedi. Biz önceden belediyelerin şirket işçisiydik, taşeronu kaldıracaklarını söylediler ama kaldırmadılar.  KHK ile belediyelerin kurduğu şirketlerin taşeron işçisi olduk. Hiçbir şey değişmedi, kamu işçisi olamadık. Hala 4A kadrosunda olmamız sebebiyle ikramiye alamıyoruz. En azından ikramiye hakkımız verilse yeter. “Belediyelere kadro veriyoruz” dediler ama öyle olmadı. Bu KHK ilk geldiği zaman 450 bin belediye işçisi vardı. Hastaneleri, üniversiteleri aldılar 450 bin belediye işçisini kadroya geçirmediler, ikramiye hakkımızı vermediler. Biz belediyelerin kurmuş olduğu şirketlerde istihdam edildik, bu da bir şirket sonuçta. Belediye başkanının değişmesi durumunda işçilerin hiçbir güvencesi yok. Ancak bu belediye işçilerinin kadrosu verilirse, işçiler güvence altında olacak. Kadro sözü yerine getirilmedi, getirilmesini talep ediyoruz.

İŞÇİLER ADALETSİZ VERGİLERE VE  ASGARİ YAŞAMA HAYIR DİYECEK

Sakcı, “İşçilerlerin durumu çok zor. Maaşlarını alıyorlar ama geçinemiyorlar. Asgari ücreti genel ücret yaptılar. Enflasyon karşısında eziliyoruz. Her geçen gün her şeyin fiyatı değişirken bu durum kabul edilemez” dedi. İşçinin hayat pahalılığı karşısında ezildiğini vurgulayan Sakcı, işçinin en büyük derdinin alım gücünün düşmesi olduğunu belirten Sakcı, “Piyasaları baskılayamadıkları için işçinin alım gücü her geçen gün düşüyor” dedi. Zamlara ve hayat pahalılığına karşı susmayacaklarını ifade eden Sakcı, adaletsiz vergilere ve asgari yaşama karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Eskişehir’de akşam saatlerinde DİSK Eskişehir Şube Başkanlığı zamlara ve hayat pahalılığına karşı basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.