Dışişleri Bakanlığı'nca '15 Mart İslamofobiyle Mücadele Uluslararası Günü' dolayısıyla yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 15 Mart 2019 tarihinde meydana gelen menfur terör saldırısının beşinci yıl dönümünde, saldırıda hayatını kaybeden ve aralarında bir vatandaşımızın da bulunduğu 51 kişiyi saygıyla anıyor, Allah'tan rahmet diliyoruz. 15 Mart 'İslamofobiyle Mücadele Uluslararası Günü' vesilesiyle, uluslararası toplumu İslam karşıtlığına karşı ortak bir duruş sergilemeye davet ediyoruz.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi diğer ülkelerle birlikte hazırladığımız, İslam karşıtlığıyla mücadeleye dair karar tasarısının BM Genel Kurulu'nda bugün (15 Mart) kabul edilmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Zelanda'nın Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezi'ne yerel saatte 13.40'ta gerçekleştirilen saldırılardır.

Saldırılarda 51 kişi hayatını kaybetti, 49 kişi ise yaralandı. Polis ayrıca birden fazla araçta bomba bulunduğu bilgisini de doğruladı.

Saldırılar 1997'deki Raurimu katliamından bu yana Yeni Zelanda’daki ilk toplu katliam olarak kayıtlara geçti.