Toplumsal Özel

KONDA, İnce'nin çekilmesinden önceki son araştırmasında, "Oy değişimi devam ederse ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu seçilebilir" demişti. 

Peki, Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce'nin çekilmesinin tek etkisi matematikte mi, Toplumsal okuru için, dip dalgası etkisini masaya yatırdık!

SANDIK BAŞI PSİKOLOJİSİ
Yani, sandık başı psikolojisi ile son haftada yaşanan oy değişim eğilimi ile seçim ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali zaten belirmişti.

İLK TURDA KILIÇDAROĞLU SÜRPRİZ DEĞİL!
Bekir Ağırdır, İnce'nin adaylıktan çekilmesinin ardından, Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun artık ilk turda seçilmesinin sürpriz olmayacağını söyledi.
Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi durumu zaten vatandaşa sorulmuş ve yüzde 52'lik bir oy ile Kılıçdaroğlu'nun ilk turda seçileceği ortaya konmuştu. Bununla birlikte,

hesaplanmayan bir faktör öne çıktı!

BORSA TAVAN YAPTI
Borsa İstanbul, sabah saatlerinde İnce'nin çekileceğini satın almaya başlamış ve güne 1,5 puan primli başlamıştı. İnce'nin çekilmesi ile yüzde 9'a varan oranlarda

Borsa yükseldi. Çünkü, piyasa dostu ekonomi politikası ile Kılıçdaroğlu'nun gelişi aynı zamanda uluslararası yabancı yatırımcı için de start işaretiydi!

DİP DALGASI
İnce'nin Cumhurbaşkanlığı'ndan çekilmesi ile kendisine gidecek oyların yaklaşık yarısının Kılıçdaroğlu'na ve yüzde 22'sinin de Erdoğan'a gideceği hesaplanmıştı.

Bununla birlikte, kararsız, artık ve oy kullanmayacağını açıklayan kesimin de, bu rüzgar ile Kılıçdaroğlu'nun etrafında birleşmesi bekleniyor.
Böyle bir durumda, Kılıçdaroğlu'nun yüzde 52.6 olarak hesaplanan ilk tur oyunun da yüzde 53- 56 bandında gerçekleşmesi bekleniyor.