Dilek Dündar: Eşime karşı rehin tutuluyorum

Hakkında yakalama kararı çıkarılan ve Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar’ın eşi Dilek Türker Dündar, yurt dışına çıkışının engellendiğini belirterek, “Eşime karşı rehin tutuluyorum” dedi.

Dündar, “2.5 yıldır yaşadığım adaletsizliğe dikkat çekmek için #BuHukuksuzluğaSonVerin çağrımı sizinle paylaşmak istedim. Benim gibi ailesinden uzak yaşamak zorunda bırakılmış bütün aile mensupları adına” mesajıyla sosyal medya üzerinden bir video paylaştı.

‘HUKUKSUZ, KEYFİ, SİYASİ BİR KARAR’

Bu süreçte yaşadıklarını anlattığı videoda, hakkında hiçbir suçlama, soruşturma ve yargılama olmamasına karşın 2016 yılında yurt dışına çıkarken havalimanında pasaportuna el konulduğunu dile getiren Dündar, şöyle konuştu: “Tamamen hukuksuz, keyfi, siyasi bir kararla, 2.5 yıldır yurtdışına çıkmam, oğlumla ve eşimle buluşmam engelleniyor. Tam anlamıyla eşime karşı rehin tutuluyorum. Oğlumun, tüm ömrümce hayalini kurduğum mezuniyet törenine gidememem, sıkıntılı ya da sevinçli günlerinde annesi olarak yanında olamamam, 2.5 yıldır hiçbir suçlamaya muhatap olmadan, bu hukuksuzluğa maruz kalmam, hiçbir mahkemeden sonuç alamamam yeterince somut bir örnek midir? Yaşanan insan hakkı ihlalini göstermeye yeter mi?”