Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da Devlet Başkanı Gustavo Petro'nun oğlu Nicolas Petro 'kara para aklama ve yasa dışı zenginleşme' soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Bu yıl yerel medyaya yaptığı açıklamada "Uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı iki kişinin, Devlet Başkanı Petro'nun oğluna seçim kampanyasında kullanması için para verdiğini" dile getiren Daysuris del Carmen Vasquez de tutuklandı. Vasquez, Nicolas, Petro'nun eski eşiydi.

Devlet Başkanı Petro, X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, "Çocuklarından birinin hapse atılmasının acı verici olduğunu" söyledi. Petro, "Ancak başsavcılık yasalara göre hareket etmek için tüm güvencelere sahip" dedi. Başsavcılık, tutuklanan Petro ve eski eşinin şu anda duruşmanın görüleceği ülkenin başkenti Bogota'ya nakledildiğini açıkladı.

Oğul Petro, daha önce mart ayında başlayan soruşturmayı "memnuniyetle karşıladığını" dile getirmiş ve daha önce babasının barış çabalarına katılmaları karşılığında uyuşturucu kaçakçılarından para aldığı yönündeki suçlamaları asılsız olarak nitelendirmişti.