Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Konya'nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen ırkçı saldırı ile aynı aileden yedi kişinin katledildiği Dedeoğulları Katliamı’nın gerçekleştiği evin 'utanç müzesi' olması Konya Valiliği ve AKP'li bir vekil tarafından engellendiğini açıkladı.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Bozan, Dedeoğulları ailesinden Çetin Dedeoğulları’nın katliamın gerçekleştiği evi 'utanç müzesine' dönüştürerek, katliamı unutturmamayı amaçladığını fakat bu aşamada valiliğin, belediyenin ve AKP'li bir milletvekilinin devreye girdiğini söyledi. Bozan şöyle konuştu:;

AKP'Lİ VEKİL DEVREYE GİRİP EVİ SATIN ALMAK İSTEDİ
"Evi satın alma girişimlerine başladı. Çetin Dedeoğulları’na evi satın almak istediklerini söyledi. Çetin Dedeoğulları, evi müzeye çevirme kararında ısrarcı olunca; AKP'li bir vekil devreye girdi ve Çetin ile görüştü. Çetin, her ne olursa olsun kararından vazgeçmeyeceğini söyleyince AKP’li vekil, ‘Devlet isterse burayı yıkar’ dedi. Çetin’ de, ‘İsterseniz yıkabilirsiniz, arsa orda kalacak gerekirse arsayı müze yaparım’ yanıtını verdi.

EVİN SİYAHA BOYANMASINA BELEDİYE ENGELİ
Devletin, Konya’daki Dedeoğulları Katliamı’nı unutturma girişimleri bununla sınırlı kalmadığını belirten Bozan, "Çetin, katliamın yaşandığı evi siyaha boyatırken polisler gelip, ‘Belediyeden izin almadan boya yapılamaz’ deyip boyamayı durdurmaya çalıştı. Ama aile fertleri evi siyaha boyamaya devam etti. Soruyorum; bu ülkede kim bugüne kadar evini boyarken belediyeden izin almıştır? Maksat açık. Maksat, İç Anadolu’nun göbeğinde Mevlana kentinde meydana gelen Kürt katliamını unutturmak. Zilanı, Roboski'yi unutturabildiniz mi ki Kürt halkı Dedeoğulları Katliamı’nı unutsun. Çetin Dedeoğulları’nın, katliamın gerçekleştirildiği evin ‘Utanç müzesine’ dönüştürülmesi kararının destekçisi olacağız. Katliamı unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

DEDEOĞULLARI KATLİAMI
Bozan Dedeoğulları Katliamı'na ilişkin şunları söyledi:

"Konya’da yaşayan Dedeoğulları ailesinin evine 12 Mayıs 2021 tarihinde taşlı, sopalı bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda aile fertleri yaralandı. Aile, sonrasında savcılık ve emniyetten defalarca koruma talep etti. Serpil Dedeoğulları, Süleyman Soylu’nun sosyal medya hesabına aynı şekilde koruma talebinde bulundu. Bimer ve Cimer’e başvurular yapıldı. Dedeoğulları’nın yardım çığlığı devletin bütün kurumlarına iletilmişti. Ama ilgili kurumlar, kör, sağır ve dilsiz olmayı tercih etti. Dedeoğlulları’nın çığlığını duymadı, duymamazlıktan geldi. Tarih 30 Temmuz’a dayandığında Dedeoğulları ailesi, evlerinin bahçesinde normal bir günü yaşarken aylardır ‘geliyorum’ diyen katliam geldi. O gün evde bulunan ailenin yedi üyesi vahşice katledildi. Aileden sağ kalan tek kişi Çetin Dedeoğulları, tesadüfen evde olmadığı için vahşi katliamdan kurtuldu.” (MA)