Datça, Türkiye'nin güneybatısında yer alan Datça Yarımadası'nda bulunan küçük bir kasabadır. Muğla ilinin bir parçasıdır ve Ege ve Akdeniz ile çevrilidir. Datça Yarımadası, Ege Denizi'ni Akdeniz'den ayırır.

Engebeli dağları, kayalık uçurumları ve bozulmamış kumsalları ile çarpıcı doğal güzelliği ile tanınır. Bölge, sıcak ve kurak yazlar ve ılıman, yağışlı kışlar ile karakterize edilen bir Akdeniz iklimine sahiptir.

DATÇA TARİHİ
Datça çok eski çağlara kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Bölge, Karya, Pers, Yunan ve Roma uygarlıkları dahil olmak üzere çeşitli uygarlıkların yaşadığı bir yerdir.

Datça Yarımadası'nda yer alan Knidos kasabası, önemli bir antik Yunan kenti ve önemli bir kültür ve sanat merkeziydi.

DATÇA HAKKINDA BİLGİLER
Datça, bozulmamış doğası ve sakin atmosferi ile bilinen popüler bir turizm merkezidir. Bölge güzel plajlar ve berrak sular sunmaktadır. Ziyaretçiler Knidos'un antik kalıntılarını keşfedebilir, dağlarda yürüyüşe çıkabilir, su sporlarının keyfini çıkarabilir.

Datça, Türkiye kıyılarında "Mavi Yolculuk" için popüler bir başlangıç ​​noktasıdır. Mavi Yolculuk, ziyaretçileri Ege ve Akdeniz'in büyüleyici turkuaz sularında gezdirerek tenha koyları keşfetmelerine, kristal berraklığındaki sularda yüzmelerine ve büyüleyici sahil kasabalarını ziyaret etmelerine olanak sağlayan bir tekne turudur.

Datça yıl boyunca müzik festivalleri, sanat sergileri ve geleneksel kutlamalar gibi çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlikler yerel halka ve ziyaretçilere bölgenin kültürel mirasını deneyimlemeleri için fırsatlar sunar.

DATÇA'YA NASIL GİDİLİR?
Datça Muğla'nın en uç kısmında olsa bile iki havalimanı arasında kaldığı için ulaşımı kolaydır. Datça'ya havayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler Milas - Bodrum Havalimanı ya da Dalaman Havalimanı'nı kullanabilirler. Datça bu iki havalimanının yaklaşık ortasında olması sebebiyle bilet bulmakta zorlananlar için avantajlı olmaktadır.

Milas-Bodrum Havalimanı'nı kullanmak feribot açısından daha avantajlı olduğu için genelde tercih edilir. Havalimanında indikten sonra Havaş seferleri ile Bodrum’a, Bodrum’dan feribot ile direkt olarak Datça’ya ulaşım sağlanabilir.

Dalaman Havalimanı'nı kullanmak isteyen yolcular ise Muttaş seferleri ile Datça'ya ulaşım sağlayabilir. Dalaman-Datça arası Muttaş seferleri az olmakla birlikte 2.5 saattir.

Datça'ya otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler içinse büyük şehirlerin birçoğundan otobüs seferleri bulunmaktadır. Fakat Muğla’nın diğer ilçelerine göre nispeten küçük olması sebebiyle bu seferler günlük 2-3 tane ile sınırlıdır. Datça'ya direkt otobüs seferi bulunmayan illerden gelenler ise önce otobüsle Marmaris'e gelip oradan minibüsle Datça'ya ulaşabilirler.