Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen arasında ‘basın özgürlüğü’ polemiği yaşandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AB – Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog toplantısı kapsamında Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile ortak basın toplantısı düzenledi.

‘AB GAZETECİLERİNİN HEPSİ ALINMADI’

Sputnik’te yer alan habere göre toplantı sırasında Katainen, bazı AB gazetecilerinin akreditasyonu olduğu halde basın toplantısına alınmadığını belirterek şunları söyledi: “Maalesef bütün detaylara hakim değilim. Sadece duyum olarak bana iletildi. Ancak hakikaten üzüntü duyuyorum. AB gazetecilerinin hepsi bu basın toplantısına katılamadılar. Çalışmalar sürüyor. Bu konu ile ayrıntıları bilmediğim için bir şey söyleyemeyeceğim ama basın özgürlüğü dünyanın her yerinde temek bir haktır.”

‘ÖZGÜRCE SORU SORUYOR’

Bunun üzerine Albayrak, “Bazılarının akreditasyonu yenilendi. Gördüğünüz gibi özgür bir şekilde soru sorabiliyorlar. Akreditasyonu olan bazı basın mensuplarının akreditasyonları yenilenmemiş. Her ülkenin basın özgürlüğü, kendi içindeki kurallar çerçevesinde yürür. Yenilenenlerin bir kısmı burada, özgürce soru soruyor. Bir kısmının yenilenebilir, gelecek sene gelir, belki yenilenmez. Bu çerçevede meseleye bakmak lazım” dedi.

Damat’tan pembe tablo: Türkiye istihdam alanında devrimi yaşıyor